„Цените трябва да бъдат поставени на колене“
Надеждите за бързо охлаждане на инфлационния натиск през следващата година може да се окажат прибързани, предупредиха централните банкери
Световната икономика може да се насочи към нова ера на волатилна инфлация, което прави още по-решаващо закотвянето на очакванията за това накъде са се насочили цените. За това предупредиха управителите на централните банки по време на конференция в Банкок, организирана от Банката на Тайланд и Банката за международни разплащания, предава Bloomberg. Редица длъжностни лица подчертаха, че надеждите за бързо охлаждане на инфлационния натиск през следващата година може да се окажат прибързани.
“Изменението на климата, геополитиката и променящият се прираст на населението означават, че цените могат да останат повишени за по-дълго време”, казаха банкерите.
Става още по-решаващо да се отправи послание към домакинствата и бизнеса, че цените трябва да бъдат поставени на колене. Опасността да се позволи инфлационните очаквания да останат незакотвени, би била още по-вредна”, заяви президентът на ЕЦБ Кристин Лагард.
"Като се има предвид тази изключителна несигурност, това, което ние, централните банкери, трябва да направим, е всъщност да осигурим парична политика, която да закотви очакванията", допълни тя.
По думите на президента на ЕЦБ, централните банки трябва да сигнализират на обществеността, на наблюдателите и на анализаторите, че при всички сценарии инфлацията ще се върне своевременно към средносрочната цел.
Всички погледи са насочени към последното заседание на ЕЦБ за годината на 14 – 15 декември, когато длъжностните лица ще решат дали да предприемат трето поредно увеличение на лихвения процент със 75 базисни пункта, или да намалят темпа до половин пункт. В Азия се очаква повечето централни банки да обсъдят лихвите този месец, за да поддържат затягането на паричната политика.
Първи тест
Притесненията за трайни ограничения в предлагането доминираха дискусиите между длъжностните лица. Гуверньорът на Резервната банка на Австралия, Филип Лоу, заяви, че централните банки са изправени пред първото си изпитание в нов свят на по-променлива инфлация.
"Ако инфлацията стане още по-променлива, това прави доверието в паричната политика по-важно от всякога. Наистина имаме нужда хората да повярват и да разберат, че когато инфлацията е далеч от целта, което ще се случва по-често, тя все някога ще се върне към предишните си нива", каза той.
Централните банки агресивно повишиха лихвените проценти тази година в опит да укротят най-тежката инфлационна епидемия от десетилетия. Очаква се цените да намалеят през следващата година заради забавящото се търсене, спадащите цени на суровините и храните, и благоприятните сравнения на годишна база.
Превантивният, предварително натоварен и ориентиран към бъдещето отговор на лихвените проценти е много важен, за да се намалят инфлационните очаквания", заяви Пери Варджио, управител на Централната банка на Индонезия.
“Консенсусът за повишаване на цените в най-голямата икономика в Югоизточна Азия се понижи бързо до 5.5% днес от близо 7% преди четири месеца, благодарение на агресивните увеличения на лихвите от страна на политиците”, каза той.
"Но ние, бих казал, никога не сме се сблъсквали с такова увеличение на глобалната инфлация. Едновременно, навсякъде, забележително е", заяви на конференцията Агустин Карстенс, който ръководи Банката за международни разплащания.
Ниска инфлация?
В Китай, където цените бяха сравнително потиснати тази година, като се има предвид, че блокировките заради COVID остават опора на пандемичната политика, служителите са фокусирани върху ръста, според управителя на Китайската народна банка. Той се появи на конференцията във видео реч, заявявайки, че Централната банка има
доста приспособима парична политика, която да помогне за икономическото възстановяване и да увеличи максимално заетостта".
По думите му инфлацията вероятно ще остане в "умерен диапазон" през 2023 г.
Рагурам Раджан, бивш управител на централната банка на Индия, предупреди, че волатилността може да означава и връщане на цените към по-нисък режим, като се имат предвид насрещните ветрове на растежа, които включват застаряващо население, по-ниска имиграция, намалено фискално пространство и деглобализация – всичко това смекчава бързото икономическо разширяване.
Трябва да сме готови потенциално да се върнем към режима на ниска инфлация", казва Раджан, който сега е професор по финанси в Училището по бизнес на Буут към Чикагския университет.
Все пак притесненията за траен недостиг на доставки и блокиране са сред по-належащите средносрочни съображения, които длъжностните лица подчертаха.
"Ограниченията в предлагането се превърнаха в централен проблем и има основания да се мисли, че това не е нещо временно. Съображенията за предлагането вероятно ще бъдат на преден план за дълъг период от време", заяви управителят на Централната банка на Тайланд Сетхапут Сутивартнарупут.