COVID задуши китайската икономика
Ръстът на БВП през второто тримесечие е едва 0.4%
Китай постигна ръст на БВП от 0.4% през второто тримесечие спрямо предходната година, което е значително по-малко от очакванията на анализаторите. Причината за слабите резултати се крие в COVID блокиранията и тяхното негативно въздействие върху икономиката.
Анкетирани от Reuters анализатори прогнозираха ръст от 1% през второто тримесечие.
Индустриалното производство през юни също не надхвърли очакванията и се повиши с 3.9% спрямо предходната година, като прогнозата бе за 4.1%.
Продажбите на дребно през юни обаче скочиха с 3.1%, възстановявайки се от предишен спад и надминавайки очакванията за липса на растеж от предходната година. Тласък дадоха големите компании за електронна търговия, които организираха промоционален фестивал за пазаруване в средата на миналия месец.
Продажбите на дребно през юни се увеличиха в много категории, включително автомобили, козметика и лекарства. Но при ресторантьорството, мебелите и строителните материали има спад. В рамките на продажбите на дребно тези на физически стоки онлайн са нараснали с 8.3% спрямо година по-рано през юни, което е по-бавно от ръста от 14% през предходния месец.
Инвестициите в дълготрайни активи за първата половина на годината надхвърлиха очакванията, нараствайки с 6.1% спрямо прогнозираните 6%.
Общите инвестиции в дълготрайни активи се повишиха на месечна база, отбелязвайки ръст от 0.95% през юни спрямо май. Докато инвестициите в инфраструктура и производство поддържат подобен или по-добър темп на растеж от май до юни, този в недвижимите имоти се влошава. Инвестициите в недвижими имоти през първата половина на годината са намалели с 5.4% спрямо предходната 2021 г., което е по-лошо от спада от 4% през първото петмесечие.
Безработицата в 31-те най-големи града в Китай спадна от върховете си преди пандемията до 5.8% през юни, но тази за възрастовата категория от 16 до 24 години се е увеличила допълнително до 19.3%.
Статистическото бюро описа последните икономически резултати като „трудно извоювани постижения“, но предупреди за „продължителното“ въздействие на COVID и „свиващото се търсене“ у дома. Бюрото също така отбеляза нарастващия „риск от стагфлация в световната икономика“ и затягането на паричната политика в чужбина.
На пресконференция в петък говорителят на статистическото бюро Фу Линхуей каза, че икономическите показатели през второто тримесечие са спрели низходящата тенденция. Той описа въздействието на COVID като „краткотрайно“ и подчерта, че инфлацията в Китай е далеч под тази в САЩ и Европа.
През второто тримесечие континентален Китай се сблъска с най-тежката епидемия от COIVD от пика на пандемията в началото на 2020 г. Строгите мерки блокираха метрополиса Шанхай за около два месеца, докато ограниченията за пътуване допринесоха за прекъсвания на веригата на доставки.
До началото на юни Шанхай, Пекин и други части на Китай бяха напът да възобновят нормалната бизнес дейност. През последните няколко седмици централното правителство отпусна мерките срещу COVID, но в някои части на страната ситуацията остава усложнена.