„Да укротим народното недоволство“: Мерките са срещу (не)българската инфлация
Коалицията е обединена и единна, а мерките са „достойни“, категорични са представителите на управляващите
С многократни повторения от всички страни, че коалицията е обединена, силна и единна, с критики срещу тежкото наследство от предишните управляващи и уверения, че мерките няма да създадат вътрешна, българска инфлация – четирите управляващи партии излязоха заедно на брифинг, на който коментираха предложения помощен пакет срещу кризата и инфлацията.
Коалицията сме заедно, силни. И правителството е решено, че стандартът на живот на българите няма да бъде повлиян в такава степен от тези външни кризи“, коментира премиерът Кирил Петков.
Корнелия Нинова изтъкна, че мерките са родени „в спор и в диалог“, а от „Има такъв народ“ ги нарекоха „практично решение“, чрез което „да укротим народното недоволство“.
Тази инфлация не е българска, тази инфлация е световна. И в ЕС, и в САЩ това е основният икономически проблем, който се базира на горивата, които са вносни“, изтъкна Петков.
В такава ситуация ролята на държавата е да намали цените на горивата за крайните потребители, както и държавното оскъпяване на част от енергийните източници – където може. Също така да подпомогне най-нуждаещите се, сред които децата, пенсионерите и работещите бедни, обясниха управляващите.
В тази връзка Петков изтъкна, че „пенсионерите получават 56% увеличение, което е много над нивата на инфлация“.
Икономистът от „Демократична България“ Владислав Панев обясни…
… достойнствата на мерките
Той изтъкна, че повишението на максималната пенсия до 3400 лв. гарантира стимул за работещите да се осигуряват на реални доходи. Важно е също, че мерките гарантират финансова стабилност на държавата и бюджетният дефицит спрямо БВП няма да се повиши над сега заложения, каза още депутатът.
Това гарантира, че няма да създаваме наша българска инфлация освен вносната, срещу която се адаптираме с тези мерки. Смятам, че те са подходящите в момента и плод на ползотворни разговори“, посочи Панев.
Според него те са правилно насочени към повишаване на доходите на най-уязвимите и изключване на онези, които не са засегнати от инфлацията и кризата в толкова голяма степен. Пример бе даден с намалената ставка на ДДС за хляба, от една страна, а от друга, с отстъпката от 25 ст./л. гориво месечно, която обаче е само за най-ниските в дадения клас – бензин 95 и дизел без добавки. Премиум горивата не попадат.
В тази връзка Асен Василев обясни, че има два два варианта, по които да се регистрира отстъпката. Единият е да се издава фактура за физически лица, другият е да се администрира по служебен път през НАП. Предстои този въпрос да се доуточни.
Част от мерките изискват законодателни промени и следва да се заложат в предстоящата актуализация на бюджета. Някои от тях ще работят от 1 юли до края на годината, друга част до 1 юли догодина, а има и такива, които са трайни – като увеличението на ДДС регистрацията от 50 на 100 хил. лв.