Държавата не знае какво се случва с „Олимпик“
Правителството тепърва ще привиква кипърския посланик, за да установява какво е положението с компанията
~ 2 мин.
Държавата не знае какъв е статутът на кипърския застраховател, собственик на опериращия в България „Олимпик“, поради което ще пита посланика на островната държава у нас. Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов, който присъства на свикана от премиера Бойко Борисов среща във връзка с фалиралата кипърска застрахователна компания „Олимпик“.
В петък, на друга пресконференция, зам.-председателят на КФН, ръководещ управление „Застрахователен надзор“, Ралица Агайн-Гури обясни, че през септември кипърският съд би трябвало да обяви фактическия фалит на дружеството, след което синдиците ще започнат да осребряват имуществото на застрахователната компания, с което пък ще обезщетяват всички клиенти, на всички пазари.„По време на срещата коментирахме действията и бездействията, довели до фалита на кипърската компания „Олимпик“. Чуха се много спекулации, някои от които бързам да опровергая. Българският кодекс за застраховане предвижда клоновете на юридически лица, предлагащи застрахователна дейност на територията на ЕС, да внасят вноски в един от гаранционните фондове – фондът, който служи за покритие на щети при липса на застраховка „Гражданска отговорност“ и при липса на установен причините. Това е, което компанията „Олимпик“ е правила като вноски в гаранционните системи на българската застрахователна система и което се използва за обезщетяване на причинени на трети застраховани лица щети. В този смисъл в българското и в европейското законодателство липсва основание, тъй като подобни вноски не е следвало да бъдат направени, застрахованите в компанията „Олимпик“ да се обезпечат от гаранционните фондове“, коментира днес Горанов.
Той обясни, че тези български граждани, които имат вземания поради неприключили полици, които обаче са прекратени заради фалита, по изчисления на КФН са малко под 10 млн. лв. Тези хора автоматично стават кредитори на гръцкия фонд и на дружеството по несъстоятелност в Гърция и ще чакат да получат парите си от осребряването на имуществото на застрахователя там.
„Това, което българската държава ще направи - още днес, по дипломатичен път, сме повикали в 14.00 ч. при министър Екатерина Захариева кипърския посланик, на когото ще зададем няколко основния въпроса, за които ще искаме съдействие на официалните кипърски власти – какъв е статусът на компанията в Кипър в момента и дали дружеството се прекратява поради несъстоятелност или на друго основание", каза министърът.
Той обясни още, че ако ако се прекратява поради несъстоятелност, българските граждани, които са кредитори, ще имат право да получат обезщетение от кипърския фонд за обезпечаване. Ако дружеството се прекратява на друго основание, българските граждани, които имат вземания, ще трябва да се удовлетворят от масата на състоятелността – така, както са процедурите при общата несъстоятелност в ЕС. „Ако се стигне до подобно състояние, ще ангажираме специалист по кипърското търговско право, тъй като целият процес ще се води там, който да представлява българските кредитори Кипър“, обясни Горанов.