Dell се отказва от чиповете „произведени в Китай“ до 2024 г.
Третият най-голям производител на компютри иска да намали до минимум всички компоненти, произвеждани от азиатската държава
Американският производител на компютри Dell си е поставил за цел да спре да използва чипове, произведени в Китай до 2024 г. Компанията каза на доставчиците да намалят значително количеството други компоненти, „произведени в Китай“ в своите продукти. Всичко това е част от усилията за разнообразяване на веригата на доставки на фона на напрежението между Вашингтон и Пекин.
Третият по големина производител на компютри в света е казал на доставчиците си в края на миналата година, че има за цел „значително да намали“ количеството произведени в Китай чипове, които използва, включително произведените в съоръжения, собственост на некитайски производители на чипове, казаха пред Nikkei трима души с пряко познаване по въпроса.
Целта на Dell е до 2024 г. всички чипове, използвани в нейните продукти, да се произвеждат в заводи, разположени извън Китай.
Този ход е поредният пример за това как технологичната война между САЩ и Китай ускорява усилията на производителите на електроника да диверсифицират производството далеч от най-голямата икономика в Азия.
Целта е доста агресивна. Решителната промяна включва не само онези чипове, които в момента се произвеждат от китайски производители, но и в съоръженията в Китай на некитайски доставчици“, каза човек, който е пряко запознат с въпроса. „Ако доставчиците нямат мерки за реагиране, те в крайна сметка биха могли да загубят поръчки от Dell.“
Вътрешният конкурент на Dell, HP, също е започнал да проучва своите доставчици, за да прецени доколко е осъществимо преместването на производството и сглобяването далеч от Китай, казаха източници.
В допълнение към чиповете, Dell е помолил доставчици на други компоненти, като електронни модули и печатни платки, както и производители на продукти да помогнат за подготовката на капацитет в страни извън Китай, като Виетнам, добавиха източници.
Преди производители на компютри, като Dell и HP, купуваха чипове от разработчици, без да се притесняват много къде са произведени. Промяната в отношението изненада някои в индустрията.
Има хиляди компоненти за преносими компютри и екосистемата беше толкова зряла и завършена в Китай в продължение на години“, каза изпълнителен директор на доставчик на чипове за Dell и HP пред Nikkei. „По-рано знаехме, че Dell има планове за диверсификация от Китай, но този път е някак радикално. Те дори не искат чиповете им да се произвеждат в Китай, позовавайки се на опасения относно политиката на правителството на САЩ. Това е реален и продължаващ план и тази тенденция изглежда необратима.“
Запитан за плановете си, Dell каза на Nikkei: „Ние непрекъснато изследваме диверсификацията на веригата за доставки по целия свят, която има смисъл за нашите клиенти и нашия бизнес.“
Освен това се подчертава, че „Китай е важен пазар, където имаме членове на екипа и клиенти, които да обслужваме.“
Производителят на компютри не коментира подробно своите планове за диверсификация, но каза, че „за да отговорим най-добре на нуждите и очакванията на нашите клиенти и партньори, имаме географско разнообразие, гъвкавост и стабилност, вградени в нашата глобална верига на доставки“.
Вашингтон засилва репресиите си срещу сектора на чиповете в Китай, позовавайки се на опасения за националната сигурност. Белият дом разкри няколко строги мерки за контрол върху износа за азиатската страна миналия октомври. Водещият китайски производител на чипове SMIC заяви през ноември, че някои от клиентите му, разработчици на чипове в САЩ, са се разколебали да правят поръчки след ограничаването.
Тези напрежения дадоха нов тласък на компаниите да изместят веригата на доставки на персонални компютри, включително сглобяването, далеч от Китай, където тя е дълбоко вкоренена от десетилетия. Dell и HP, които заедно са доставили повече от 133 милиона преносими и настолни компютри през 2021 г., според доставчика на данни Canalys, сглобяват най-много продукти в китайските градове Куншан, провинция Дзянсу, и Чунцин, провинция Съчуан.
Apple планира да започне да произвежда своите компютри MacBook във Виетнам до средата на тази година, което означава, че компанията ще има някои алтернативни производствени бази извън Китай за всички свои основни продуктови линии.
Нарастващото геополитическо напрежение между САЩ и Китай е една от основните причини производителите на електроника сега да са по-сериозни относно изпълнението на плановете за изграждане на значима алтернативна производствена база освен в Китай. Това важи както за Apple, така и за други американски производители на електроника и марки“, каза Еди Хан, анализатор в Isaiah Research.
Иван Лам, технически анализатор в Counterpoint, каза пред Nikkei, че през следващите 5 до 10 години ще започнат да се появяват повече производствени бази за електроника.
„Регионалните производствени центрове ще се появят в Индия, в Югоизточна Азия, а също и в Латинска Америка и промяната ще започне само от сглобяването на продукта, за да включва повече компоненти“, каза Лам. „Все още смятаме, че ще отнеме много време, но този път тенденцията наистина се очертава и това ще бъде бъдещето на веригата на доставки на технологии.“
Потърсен от Nikkei за коментар относно плановете си, HP каза: „Имаме стабилна верига на доставки в Китай и по света, за да обслужваме нашите клиенти.“