Deloitte класира 2 български IT компании сред най-бързо растящите в региона
Четири други попаднаха в сателитни категории на основната селекция
Две български технологични компании намериха място в тазгодишната класация Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2022. Благодарение на бързия си темп на растеж, в актуалния топ 50 на международната консултантска фирма влизат Gtmhub и Evrotrust. В полезрението на Deloitte попаднаха още четири родни компании, които бяха селектирани в две сателитни категории.
Международната класация Fast 50 подрежда компании в региона на Централна Европа според темпа на растеж на приходите им през последните четири години (2018 – 2021 г.). За сравнение, фирмата под номер 50 – полската No Fluff Jobs – бележи скок от 621%, а тази под номер 1 – чешкият финтех играч FTMO – цели 25 255%.
Къде се намират българските играчи?
По-напред в класирането, под номер 14, се намира софтуерната Gtmhub. За посочения период тя бележи увеличение на приходите от 1 911%. Точно преди година компанията затвори рунд на финансиране от Серия С, привличайки 120 млн. долара – три пъти повече от цялото предишно рисково финансиране на стартъпа.
Българо-американската компания се развива в изключително динамичния сегмент на OKR системите (б.р. – Objective and Key Results или обективни показатели), който напоследък преживява бърз растеж. Нейният софтуер позволява планирането на задачи и следенето на прогреса на екипи и служители. Продуктът на Gtmhub се използва от компании като Adobe, Experian, Red Hat.
Другият български представител в основната класация на Deloitte е компанията Evrotrust Technologies. С ръст на приходите от 958% за периода, тя се класира на 34-а позиция.
Мобилното приложение на Evrotrust помага в нелеката битка с бюрократичната хартиена машина, давайки възможност за удостоверяване на личността по същия легитимен начин, по който това се случва с лична карта. С други думи, благодарение на него човек може да получи препоръчана поща и формуляр за документ, както и да подпише договор с мобилен оператор или банка, без да посещава какъвто и да е офис или гише на институция.
На фокус
Deloitte е подредила и компании, които показват голям потенциал, но все още са твърде млади, за да отговорят на критериите за основната категория Fast 50. Допълнителната листа Companies to Watch включва 25 стартъпа, а сред тях – под номер 2 и с ръст на приходите от 6 629% – е българската Payhawk.
Финтех компанията стана първият български еднорог – стартъп, оценен на над 1 млрд. долара – през март тази година, след като привлече инвестиция от 100 млн. долара. Платформата за управление на разходи и плащания за бизнес клиенти е една от най-перспективните родни фирми, с огромен потенциал за глобална експанзия.
Още три с български флаг на борда
И тъй като в платната на съвременната икономика все по-силно се усещат ветровете, свързани с въздействието върху обществото, иновациите, околната среда и разнообразието, Deloitte насочва вниманието към още една селекция от компании. Тя се нарича Impact Stars и дава гласност на предприятия, които имат положителен отпечатък върху някоя от изброените сфери. За всички държави от региона консултантите са излъчили по три (с изключение на Литва, откъдето има две компании).
Българските играчи са:
- Производителят на товарни дронове Dronamics, която обещава да революционизира доставките на къси разстояния чрез безпилотни авиопревози, при това по иновативен и щадящ природата начин;
- Компанията Nasekomo, която разработи технология за превръщане на органичните отпадъци в алтернативен източник на протеини чрез отглеждането на ларви на насекоми;
- Социалният проект Humans in the Loop, който развива иновативна дейност в областта на изкуствения интелект и IT сектора, а едновременно с това предоставя кариерни възможности на бежанци и хора, засегнати от конфликти в региона на Близкия изток.