Депутатите свалиха тавана на компенсациите за ток за бизнеса
Праг от 200 лв. за мегаватчас ще бъде непосилна тежест върху българската държавна енергетика, твърди Владислав Панев от „Демократична България"
Бизнесът ще получава компенсиране за цени на тока над 200 лв. за мегаватчас, вместо досегашния таван от 250 лв. Подкрепата ще се получава от всички небитови потребители, присъединени към мрежите на ниско, средно и високо напрежение. Предложението на Драгомир Стойнев от БСП за решение, с което да се възложи на Министерския съвет да приеме програма за предоставяне на компенсации на фирмите за 2023 г., бе прието със 164 гласа "за", 1 "против" и 4 "въздържал се". Преди гласуване в пленарна зала проектът беше приет в Комисията по енергетика.
Решението представлява редакция на предишния текст, приет от депутатите в началото на ноември. Тогава те гласуваха небитовите потребители да бъдат компенсирани различно – според това дали са приложили мерки за енергийна ефективност или ползват възобновяеми енергийни източници за нуждите си.
От Министерството на енергетиката са алармирали със свое писмо, че може да се блокират всички помощи. Проблемът е, че трябва нотификация от Европейската комисия, която може да отнеме между 4 и 6 месеца. Затова Драгомир Стойнев предложи помощта да бъде 200 лв. за мегаватчас за всички фирми и институции.
За нас, разбира се, от левицата, са важни, тези студени месеци – знаете, че голяма част от общините говорят и за дървени ваканции, тъй като са притеснени от високите цени на електроенергията – така че ясли, детски градини наистина да бъдат спокойни", заяви Стойнев.
Според Владислав Панев от "Демократична България" праг от 200 лева за мегаватчас ще бъде непосилна тежест върху българската държавна енергетика.
“Ще гласувам против това предложение по две причини. Първо, 200 лв. таван поставя под риск държавната енергетитка. Последните две години са добри за нея, но помним каква трудна година беше 2020 г., в началото на COVID кризата. Тогава и държавните, и частните компании изнемогваха”, каза Панев.
Ако сега им вземем още 1 млрд. лв., каквато е разликата в таван от 200 лв. и таван от 250 лв., много вероятно е след 2023 г. те да се окажат в сериозен финансов проблем”, допълни той.
По думите му въвеждането на таван от 200 лв. означава рязко намаляване на стимулите за инвестиции в енергийна ефективност, във ВЕИ технологии, които биха гарантирали в дългосрочен план една независимост и преход към устойчиво ниски цени на енергията в България.
“Ако приемем сега този таван, много трудно през 2024 г., например, ще го повишим”, каза още Панев.
Според Асен Василев от "Продължаваме промяната" няма да има достатъчно приходи за тази компенсация.
Ще приемем програма за компенсации без гарантиран приход във Фонда за енергийна сигурност", заяви Василев.
Делян Добрев от ГЕРБ поясни, че няма такава опасност.
Към момента има точно толкова източници за компенсиране, колкото имаше лятото, когато приехме за първи път тази програма за компенсации. Редът, по който ще се генерират средства във Фонда за енергийна сигурност, си стои такъв, какъвто си беше преди", категоричен бе Добрев.
Според него приемането на регламента ще означава, че не само държавните предприятия – АЕЦ "Козлодуй" и НЕК, които досега даваха парите и тези пари стигаха – а и другите производители ще се включат с вноски в този Фонд.
Георги Самандов от "Български възход" подчерта, че настоящите компенсации единствено задоволяват едрия и голям бизнес, като официална справка показва че под 1 млрд. лв. са стигнали до малките и средни фирми.
“Трябва да се плащат компенсации, за да може бизнесът ни да е конкурентно способен, но нека да си кажем, че настоящият модел не е продуктивен и трябва да измислим нов. Нека колегите от изпълнителната власт да се активират и ако може да се ангажират за създаването на нов модел, защото настоящият видимо не работи”, подчерта Самандов.