Дигитален детокс за презареждане
Отделянето от онлайн пространството подобрява продуктивността и подпомага взимането на решения „извън кутията“
Дигиталният детокс и дори напускането на социалните медии се превърна тенденция, която завладя хиляди хора - от знаменитости до предприемачи, поради много причини: от професионално прегаряне до терапия за опазване на психичното здраве и личното пространство. Ползите за бизнеса от временното отделяне от онлайн пространството и медии са много: то влияе благоприятно на баланса „работа – личен живот“, подобрява продуктивността, насърчава въображението и подпомага взимането на решения „извън кутията“ на стандартните варианти. Така се повишават и бизнес резултатите.
Според определението на dictionary.com „дигитален детокс“ означава: въздържане от използване на цифрови или електронни устройства за определен период от време, с намерението да се избегнат разсейванията, които идват от това, че винаги сме свързани. Като примери се споменават определен час всеки ден, периоди пред годината, когато всички устройства, като лаптопи и смартфони, са изключени. Детоксикацията включва и изключване от комуникации, свързани с работата, като имейл извън работно време, прекарване на повече време във „физическия“ свят. Излизането от акаунтите в социални медии за продължителни периоди за по-добро психично здраве също се смята за детокс. Така се избягва натрупването на негативизъм чрез новини и коментари онлайн.
Едно от най-разпространените неблагоприятни последствия от е-претоварването са разстройствата на съня и пораженията на психичното здраве. Според проучване на Hult International Business School влошаването на уменията за ефективно общуване, за оценка на риска и за генериране на иновативни решения поради липса на спокоен сън води до загуби от $2280 годишно на служител с подобни проблеми. Според изследване на Центъра за американски прогрес компаниите харчат от 16 до 213% от заплатата на служителя, за да покрият разходите за намирането на заместник при хоспитализиране или дълги болнични заради професионално прегаряне.
За да се справи с дигиталното претоварване на служителите си, Кейт Нортън, HR директор на британската ИТ компания Praetura Group, споделя, че практикуват пълно „изключване“ от работни онлайн комуникации за всеки, който е в отпуска. “Ти излизаш от мейла си и твоите колеги също по отношение на теб. За две седмици. Всички – от висшия мениджмънт до поддръжката, си избират 2 седмици за дигитален детокс, и това работи“ - разказва тя пред BusinessWeek. Нортън подчертава, че лошото влияние на културата „винаги на линия“ се е задълбочило през Ковид пандемията и сега е важно да се вземат мерки за качествено презареждане извън мрежата.
Тази тенденция не е от вчера. Германската автомобилна компания Daimler AG внедри през 2014 г. системата „Mail on Holiday“. Чрез нея всички имейли, изпратени до служител, който е на почивка, биват автоматично изтрити и подробностите за това с кого да се свърже, биват препратени на подателя .Дигиталната детоксикация стана и национална политика във Франция. Там всеки има „право на изключване“ след края на работното време.
В България културата на дигитален детокс набира скорост, но няма проучвания за нейния ефект. Евелина Терзийска, организационен психолог, и Силвина Фурнаджиева, експерт по продуктивност, говорят по темата:
Eвелина Терзийска:
Проверявайте имейла 1-2 пъти на ден
Евелина Терзийска е организационен психолог и консултант по Гещалт терапия в hOUR SPACE - първото в България споделено работно пространство за психотерапевти, психолози и консултанти в сферата на психичното здраве. Има над 10-годишен опит в управлението на комуникациите със служителите в компании. – Снимка Личен архив
Г-жо Терзийска, защо дигиталният детокс е важен за професионалистите? Доколко той може да служи за превенция на бърнаут или да помогне при възстановяване?
Състоянието на бърнаут или професионалното прегаряне е крайна фаза на продължителен процес на свръхангажираност, неудовлетворителни междуличностни отношения, стресова работна среда. „Екранното претоварване” може да допринесе за повишаване на стреса и достигане на състояние на бърнаут. В този смисъл дигиталният детокс може да бъде част от превенцията или от усилията за справяне с професионалното изчерпване. Почивката от работата и откъсването от дигиталните устройства може да облекчи симптомите на прегаряне в началните етапи на процеса, но при по-напреднала фаза е добре да се потърси професионална помощ.
Как излизането от социалните мрежи влияе на продуктивността и на цялостната качествена професионална реализация?
Ако не можем да се откъснем от социалните мрежи, това може да е, защото страдаме от модерния синдром FOMO (Fear of Missing Out) – страх да не изпуснеш нещо. FOMO е свързан с потребността ни да принадлежим към социална група, пък било то и онлайн. Когато не намираме удовлетвореност на тези потребности в работата си, сред приятелите си или в семейството, ги търсим в „социалките”. Но да бъдеш част от виртуална група създава фалшиво чувство на принадлежност.
Професионалното ни представяне също се повлиява - ако мисълта ни непрекъснато е в това какво се случва във Facebook, едва ли ще можем да изпълняваме служебните си задължения качествено. Ако вечно сме под стрес, че може да изпуснем атрактивно предложение за работа в LinkedIn, или че друга компания изглежда по-привлекателно, това краде от времето и енергията ни. За щастие, има и друга тенденция, обратна на FOMO, и тя е JOMO (Joy of Missing out) – удоволствието от това да не си постоянно в социалните мрежи.
Имате ли примери за професионалисти, които навреме са осъзнали нуждата от дигитален детокс?
Все повече хора си дават почивка от дигиталните устройства, дори дигиталният детокс е модерна тенденция. Някои туроператори предлагат ваканции конкретно с тази цел. Колкото по-рано осъзнаем, че имаме нужда да си дадем почивка от екраните, толкова по-положителен ефект ще има детоксикацията. Всеки може да провери доколко е пристрастен с тестa за интернет зависимост (The Internet Addiction Test - IAT).
Как да направим качествен дигитален детокс?
Може като начало да изключим телефона си през нощта или да го оставим извън спалнята. Или да започнем да проверяваме пощата си само 1-2 пъти на ден. Същото важи и за влизането в социални мрежи. Да правим малки стъпки и да се наблюдаваме какво се случва с нас, с тялото ни, с емоциите ни.
Дали ще си даваме почивка от екраните веднъж седмично, веднъж месечно или веднъж в годината, всичко зависи от индивидуалните нужди и възможности. Самото осъзнаване и приемане на факта, че дигиталните устройства черпят от енергията ни, влошават съня ни, напрягат ни, може да е начало.
Силвина Фурнаджиева:
Планирайте отрано времето офлайн
Силвина Фурнаджиева е основател на „Супер продуктивност“ - първата консултантска агенция в България, фокусирана изцяло в личната и екипна продуктивност. Работи върху оптимизацията на работните процеси и прилагането на софтуер за тяхното ефективно управление. – Снимка Личен архив
Г-жо Фурнаджиева, защо е важно да правим дигитален детокс? Как се отразява на продуктивността?
Дигиталната среда е част от работата на почти всеки и неусетно сме изградили навика да сме непрекъснато онлайн. Но, ако си дадем време да презаредим и да се откъснем напълно от устройствата си за известно време, успяваме да отпочинем истински и след това да сме по-продуктивни онлайн.
Колкото по-често правим дигитален детокс, толкова повече положителните ефекти се натрупват. Ако се откъсваме от онлайн средата по няколко часа всяка седмица, например, това ни прави по-отпочинали и ефективни през остатъка от седмицата. Парадоксално е, че точно ако работата ни е свързана пряко с е-средата, отделянето от нея може да донесе допълнителни ползи. Когато си почиваме, мозъкът ни има възможност да влезе в така наречения "дифузен режим на мислене". За разлика от фокусирания, когато се концентрираме съзнателно върху определена дейност, в дифузния мисълта ни блуждае свободно и прави връзки между привидно несвързани неща. Точно в този режим ни идват най-добрите идеи за работата ни.
Кой прави дигитален детокс в България и как?
Някои от най-добрите специалисти в IT сферата, с които съм работила - от програмисти до експерти по дигитален маркетинг - редовно правят дигитален детокс. Той може да бъде екстремен - пълно откъсване от компютъра и телефона за около седмица всяко лято или през зимата, около семейните празници или в началото на ски сезона. Може да бъде и "в малки дози, но редовно" - по 3-4 часа всяка седмица.
Общото между хората, които го правят, е че стоят далече от смартфони и компютри. Със себе си носят само стар модел телефон, от който могат да провеждат разговори (или спират интернет достъпа на смартфона си).
За да не се отрази отсъствието им върху текущите им задачи, обикновено планират отрано, уведомяват хората, с които работят, че ще бъдат напълно офлайн в определен период от време. Организират работата си така, че тя да бъде свършена навреме.
Вашите съвети за успешен дигитален детокс?
Направете критична преоценка на задачите си и определете кои от тях наистина изискват вашето присъствие онлайн и за кои това не е чак толкова важно. Планирайте работата и отсъствието си достатъчно отрано, за да сте спокойни, че докато ви няма, всичко ще бъде наред.
Когато моментът за дигиталния детокс дойде, постарайте се да се потопите максимално в заниманията на живо, за които иначе все не ви остава време.