„Дигиталната раница“ се напълни с 30 хил. е-ресурса
Безплатната интерактивна платформа на МОН предлага разнообразни 3D модели, тестове и електронно четими учебници, като помага за усвояването на учебния материал
Безплатната интерактивна платформа “Дигитална раница” измества традиционния начин на обучение. Платформата е пълна с близо 30 хил. електронни образователни ресурса – готови интерактивни презентации, изображения, анимации, видео и аудио клипове, 3D модели, виртуална и добавена реалност, което прави учебния процес много по-вълнуващ и интересен както за учениците, така и за учителите.
Интерактивната платформа обхваща съдържание от 1-ви до 7-и клас, а от догодина уроците ще могат да се ползват и тези от 8-и до 12-и клас, което ще благоприятства усвояването на учебния материал. Така учениците имат възможността да черпят знания не само от учебниците за съответния клас, които са публикувани в електронен формат в платформата, но и от многобройните материали по различни предмети, налични в менюто Mozaik, както и в библиотеката на “Дигиталната раница“.
"Дигитална раница" е част от проекта "Образование за утрешния ден" на Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Той започва през 2019 г. и приключва тази година. Стойността на проекта е 103 млн. лв., а до този момент са изпълнени изключително много дейности по него. Първоначално по проекта беше заложено да се купи достатъчно оборудване, за да се изгради необходимата инфраструктура, върху която впоследствие да се качи "Дигитална раница", да се създадат edu.mon акаунтите, които са акаунти за цялата образователна система.
Една от основните идеи на раницата е самите учители да се научат да създават дигитално съдържание. В последните месеци близо 18 хил. преподаватели участваха в обучения за работа с ресурсите на платформата. От образователното министерство горещо препоръчват на учителите да създават материали за раницата, които да са за национално ползване, като по този начин се създава мрежа от уроци на педагози от цялата страна. От МОН обявиха, че учителите ще получават по 179 лв. за всеки разработен от тях електронен урок за "Дигиталната раница".
За целта педагозите могат да си служат с MozaBook - професионална дигитална система, предназначена специално за подпомагане работата на учителите и е изготвена според техните нужди. Тя е една от най-популярните платформи, предлагащи образователни ресурси. Системата за обучение се ползва в над 50 държави на всички континенти. Разработена е в Унгария и събира хиляди разнообразни материали и визуализации на над 32 езика. Добре позната е и сред много от българските учители. И досега училища и отделни преподаватели я използваха срещу платен абонамент. Сега вече всички ресурси на MozaBook са на разположение на всеки един учител и ученик напълно безплатно през “Дигиталната раница”.
Eдно от предимствата на платформата е, че учителите имат достъп до огромен набор от дигиталните образователни ресурси, които са им изключително полезни при подготовката на техните уроци по всички образователни направления. В “Дигиталната раница” са налични многобройни материали в най-различни области на познанието – например за устройството на човешкото тяло, климата, животните и растенията, географски обекти, химични процеси, технологии, информатика, икономика и др.
По този начин учителите по биология, например, биха могли при подготовка на урока си да използва наличен 3D модел на човешкото сърце, за да визуализира пред учениците как то функционира. В урока си може да добави и различни фигури, анимации и всякакви други ресурси по темата. MozaBook се интегрира безпроблемно с вече съществуващи ресурси във формата на Power Point презентации или PDF файлове. Това дава възможност на учителите да трансформират стандартни презентации в динамични дигитални уроци като добавят интерактивно съдържание. Друго предимство на платформата MozaWeb е, че чрез нея учениците могат да изготвят онлайн своите домашни, като също ползват огромния обем електронни ресурси, наличен в “Дигиталната раница”. В същото време учителите могат да влязат, за да проверят домашните онлайн.
В раницата, чрез системата НЕИСПУО, могат да се видят и електронните дневници. За целта просветното министерство е изградило два дейта центъра, които използват облачна технология за съхранение и управление на данните на учители и ученици. Това позволява по-голяма сигурност и надеждност, като се намалява изключително много риска от кибератаки и неоторизирани достъпи. Достъпът до "Дигиталната раница" се осъществява посредством индивидуалните акаунти на учениците и учителите в edu.mon.bg. Родителите могат да влизат в раницата през регистрацията си в НЕИСПУО.