Дигиталният юан подкопава долара и анонимността при пазаруване
САЩ обмислят дали да последват примера на Китай
Преди хиляда години парите означаваха само и единствено монети, след това Китай създаде хартиена валута и това промени финансовия сектор. Сега китайското правителство залага на дигитални парични средства, пише The Wall Street Journal.
Може и да изглежда, че парите вече са виртуални, тъй като кредитните карти и приложенията за разплащане като Apple Pay в САЩ и WeChat в Китай елиминираха нуждата от използване на хартиени банкноти и монети. Това обаче са просто начини за движение на пари по електронен път. Китай превръща самото си законно платежно средство в компютърен код.
Криптовалутите като биткойн предвещават потенциално дигитално бъдеще за финансовия капитал. Китайската версия на дигиталната й валута ще се контролира от централната банка, която ще емитира новите дигитални пари. Очаква се това да предостави на китайското правителство нови инструменти за наблюдение както на неговата икономика, така и на хората в нея. По замисъл дигиталният юан ще премахне едно от предимствата на биткойна, а именно анонимността на потребителя.
Пекин също така ще позиционира дигиталния юан за международна употреба, като го проектира да бъде обвързан с глобалната финансова система, където щатският долар е доминиращ от Втората световна война насам. Китай започва да използва все повече дигитализацията в различни области, като се опитва да получи по-централизиран контрол и същевременно с това дава предимство на технологиите на бъдещето.
За да защитим нашия валутен суверенитет и легален валутен статус, трябва да планираме напред“, каза Му Чанчун, който отговаря за проекта в Народната банка на Китай.
Дигитализираните пари могат да пренаредят основите на финансите по начина, по който Amazon промени търговията на дребно, а Uber Technologies разтърси таксиметровите услуги. Фактът, че авторитарна страна като Китай, която е конкурент на САЩ, поема инициативата при въвеждането на национална дигитална валута, което някога е било тежка тема за теоретиците на криптовалутите, е повод за тревога във Вашингтон.
Запитани през последните седмици как дигитализираните национални валути като китайската могат да повлияят на долара, министърът на финансите Джанет Йелен и председателят на Федералния резерв Джером Пауъл казаха, че въпросът се проучва сериозно, включително и това дали инициативата за дигиталния долар би изглеждала постижима.
Доларът се е сблъсквал с предизвикателства и преди, като например с еврото, само за да стане по-важен, когато недостатъците на съперниците станат явни. Използването на долара при международните валутни сделки надминава всички останали валути. В последната класация на Банката за международни разплащания той е предпочитан в 88% от сделките. За сравнение юанът е бил използван само при 4% от сделките.
Дигитализацията сама по себе си не би направила юанът съперник на долара при банковите преводи между банките, твърдят анализатори и икономисти. Но в новото си въплъщение китайската дигитална валута може да доведе до сцепление на границите на международната финансова система. Това ще предостави повече възможности на хората в бедните страни да превеждат пари в международен план. Дори ограничената международна употреба може да смекчи санкциите на САЩ, които все още са в сила срещу няколко китайски компании и лица.
Китай посочи, че цифровият юан ще циркулира заедно с останалите пари за известно време. Банкери и други анализатори твърдят, че Пекин се стреми да дигитализира всичките си пари в крайна сметка.