Днес е Световният ден на климата
Той е обявен от страните членки на Рамковата конвенция на Обединените нации
На 15 май се отбелязва Световният ден за борба с климатичните промени.
Денят на климата е обявен от страните членки на Рамковата конвенция на Обединените нации по изменение на климата, подписана на 5 юни 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. В България документът е ратифициран през март 1995 г.
Всяка година еколози и политици от цял свят координират действията си за намаляване тенденцията към глобално затопляне
Изменението на климата е една от най-големите заплахи за живота на нашата планета. Използването на въглища, петрол, газ, интензивното селско стопанство, изсичането на гори и много други човешки дейности увеличават количеството на парниковите газове във въздуха.
Това повишава температурата на Земята, което води до стопяване на полярните ледове, качване равнището на океаните, наводняване на многолюдни ниски земи, както и до изчезването на стотици хиляди биологични видове, регулиращи качеството на околната среда, от което зависи нашето физическо функциониране като организми.
Глобалното затопляне е повишаването на средната температурата на атмосферата и на световния океан
През 20-ти век средната температура се е повишила средно с 0.6 градуса, което води до така наречен парников ефект – затопляне на долната част на атмосферата. В атмосферата се изпускат 25 млрд. тона въглероден диоксид годишно, тоест 800 т за 8 секунди. Прочистването на горите, земеделието - паленето на стърнища, на растителни и други отпадъци допринасят за това и са заплаха за климата.
За да не се случи всичко това са необходими мерки на правителствата най-вече свързани с преструктуриране на енергетиката и увеличаване използването на възобновими източници на енергия като вода, вятър, слънце, намиране на нови енергийни източници.
Да пазим земята!