До какво може да доведе използването на военна сила в Сирия
Западът е в слаба позиция - както от правна, така и от физическа гледна точка
~ 4 мин.
Бомбардирането на Сирия само ще влоши нещата, пише във в. "Гардиън" Боб Сийли, британски депутат от Консервативната партия. Колкото и неприемливо да е използването на химически оръжия от режима на Башар Асад, всяко действие, което крие риска да се стигне до конфронтация с Русия, носи сериозна опасност, предупреждава бившият военен.
Бомбардирането на режима на Асад има смисъл от етична гледна точка, но няма признаци, че от него ще има практическа или стратегическа полза. Първо, защото Асад вече спечели. С подкрепата на руските военновъздушни сили и войниците и съветниците от Иран и Хизбула, неговите сили вече разчистват последните огнища на съпротивата, и бомбардировките няма да променят това. Те може да го накарат да спре да използва химически оръжия за известно време, но той ще продължи да избива собствения си народ с други средства, като варелните бомби.
Второ, нападението срещу сирийския град Дума беше 34-ото използване на химически оръжия в Сирия, като ООН обвинява режима за най-малко две трети от нападенията. Само едно от тях беше наказано и това не промени кой знае какво.
Това не оправдава използването на химически оръжия, но моментът да се използва сила беше през 2013 г., когато Асад беше по-слаб, умерените сили в сирийската опозиция бяха по-влиятелни, а Русия не беше влязла в конфликта. Този момент беше пропуснат по политически причини, подчертава британският депутат.
Трето, Западът е в слаба позиция - както от правна, така и от физическа гледна точка. Силите на САЩ, Великобритания и Франция в Сирия не са там по покана на режима на Асад, а за да победят "Ислямска държава", което практически е постигнато. Правителството на Асад е законно признатото и ще нареди на САЩ и съюзниците им да напуснат. Когато натискът се засили, ще трябва да се оттеглим и тогава Русия ще заяви, че ни е прогонила. Освен това има и теория, че ни подмамват в капан в Сирия, където Русия и Иран са силни, а САЩ и съюзниците им - слаби, предупреждава Сийли. Всеки загинал в Сирия руски войник ще стане незабавно мъченик в Русия, а Путин ще получи карт бланш да действа по свое усмотрение във външната и вътрешната политика.
Четвърто, ако говорите със сирийците, те ще ви кажат: убиват ни със стотици с варелни бомби, каква е разликата как умираме?
Пето, или САЩ ще предприемат ограничени бомбардировки, като последния път, което няма да промени кой знае какво, или ще нанесат масирани удари, рискувайки въоръжен конфликт с Русия. А това е най-сериозната заплаха: в момента има опасност от война с Русия. Лидерите както в Кремъл, така и в Белия дом, изглежда разсъждават, водени от егото си. Ако бъдат извършени бомбардировки, очаквайте Русия да заплаши с военни действия и дори с ядрена война.
Путин и елитът на руските сили за сигурност се държат, сякаш искат повторение на Студената война и са се подготвяли за конфликти на нови места - например в киберпространството. Те са майстори на информационната война и подривните действия. Трябва да разберем руската стратегия и да действаме, за да се защитим. Вместо това има опасност да стигнем до използване на военна сила, без да сме премислили последствията, предупреждава британският парламентарист.
Вчера министърът на отбраната на САЩ Джим Матис се опита да забави предстоящия удар по Сирия, като поиска повече доказателства за ролята на режима на Асад в предполагаемото химическо нападение през миналия уикенд. Това показва засилващите се опасения в Пентагона, че кампания за бомбардиране на Сирия може да доведе до по-широк конфликт между Русия, Иран и Запада, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". Но въпреки предпазливостта, двама служители на министерството на отбраната на САЩ предсказаха, че ще е трудно Вашингтон да се откаже от нанасянето на въздушни удари, имайки предвид туита на президента Доналд Тръмп, че американските ракети ще полетят.
Вчера Матис предупреди пред Комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите, че ответните мерки трябва да бъдат балансирани спрямо опасността "нещата да излязат от контрол".
Няколко часа по-късно срещата на съветниците по националната сигурност на Тръмп приключи, без да бъде взето решение за нанасяне на удар. Дипломатическите усилия продължиха до късно вечерта, когато Тръмп разговаря с британската премиерка Тереза Мей и двамата заявиха, че е важно използването на химически оръжия да не остане без последствия, отбелязва изданието.
Действията на администрацията на Тръмп вчера показаха, че тя ще заеме по-внимателна позиция спрямо Сирия и няма да бърза, както изглеждаше първоначално, да нанася въздушни удари в отговор на предполагаемото използване на химически оръжия, пише в. "Вашингтон пост". Изданието отбелязва, че Тръмп заяви в Туитър, че не е казвал кога ще бъде нанесен удар по Сирия.
Вариантите пред Тръмп са ограничен удар, подобен на нанесения миналата година след друго предполагаемо нападение с химически оръжия, или по-мащабна атака. Предизвикателството пред президента на САЩ е да намери отговор, който ще изглежда твърд, без да провокира реакция, която може да доведе до по-нататъшното въвличане на Вашингтон в сирийската гражданска война, пише "Вашингтон пост".