Добивът на „Газпром“ постави многогодишен антирекорд
Дори допълнителното изпомпване на природен газ за Китай не може да компенсира загубите от Европа
Ежедневното производство на газ на „Газпром“ се срина през юли до най-ниското ниво поне от 2008 г. Износът на държавния монополист за ключови пазари спада за четвърти пореден месец, съобщава Bloomberg.
Руският газов гигант е изпомпвал средно 774 милиона кубически метра на ден миналия месец, което е спад от 14% спрямо юни, според изчисления на Bloomberg, базирани на данни, публикувани в понеделник. Добивът на „Газпром“ досега тази година е 262.4 милиарда кубически метра, което е спад от 12% спрямо същия период на миналата година. Компанията планира да произведе 494.4 милиарда кубически метра през 2022 г., което е с 4% по-малко от миналата година.
Спадът в производството следва значително свиване в доставките на „Газпром“ за Европейския съюз, исторически най-големият му пазар, на фона на влошаването на отношенията на Русия със Запада заради войната в Украйна. Компанията по-рано тази година спря доставките за няколко страни, първо на България и Полша, а сега общо на 12 държави. Също така намали потоците по тръбопровода „Северен поток“ до Германия до едва 20% от капацитета, позовавайки се на проблеми с поддръжката на турбините.
Европейските правителства и бизнеси са загрижени, че Русия може напълно да спре газовите потоци.
„Газпром“, който не предоставя разбивка на износа си, е доставял средно по 206 милиона кубически метра на ден в страни извън бившия Съветски съюз през юли, показват изчисления на Bloomberg. Това е спад от около 22% спрямо нивото през юни. Това е и най-ниското ниво поне от 2014 г. насам, дори с ежедневните потоци към Китай, които поставиха рекорди три пъти миналия месец.
Доставките на компанията през Украйна остават под 40% от договорените транзитни обеми, след като основна трансгранична входна точка за газ излезе от експлоатация в средата на май. Междувременно „Газпром“ спря потоците през връзката „Ямал-Европа“, която минава през Беларус и Полша до Германия, през май на фона на контрасанкции от Русия.
Производителят повтори, че доставя газ в съответствие с потвърдени заявки от клиенти.
В исторически план „Газпром“ е успял бързо да увеличи производството, дори след месеци на свиване, като разгърне свободен капацитет в случай на по-голямо търсене.