Добрев: Продажбата на „Белене“ ще покрие дълговете в енергетиката
Направихме успешна реформа в сектора, НЕК вече не трупа загуби, а печалба
Ако България продаде инвестираното в АЕЦ „Белене“, ще изплати дълговете в енергетиката. Това мнение изрази пред БНТ председателят на парламентарната енергийна комисия и бивш министър на енергетиката Делян Добрев.
„Въпросът е дали държавата да продаде инвестираното в проекта до момента и да получи срещу това 2.5 млрд. лв., с които да плати голяма част от натрупаните през последните десетилетия дългове на НЕК. Другият вариант е да се надява, че след 10 или 15 години, когато се построи тази централа, ще получава 10% от евентуално разпределения дивидент между акционерите. Според мен по-разумен е първият вариант, защото така ще ликвидираме задълженията в енергетиката“, обясни Добрев.
„През последните 2 години извършихме много успешна реформа в енергетиката. Трупаше се тарифен дефицит от 800 млн. лв. на година, който успяхме да сведем до 0. Тази година НЕК за първи път излиза на печалба – 12 млн. лв., което не се е случвало от много години. С реформи и съкращаване на разходите успяхме да балансираме енергетиката, което е много голям успех“, подчерта бившият енергиен министър.
„Останаха само старите задължения от 4 млрд. лв., натрупани през годините. Бихме могли да ги изплатим, ако продадем активите в Белене, в които сме инвестирали до момента“, отбеляза той.
Добрев заяви, че все още не може да се каже доколко интересът за инвестиции в АЕЦ „Белене“ от страна на Китай е сериозен.
„Ако наистина са сериозни в намеренията си и не се откажат в определен момент, защото тази компания не е направила оценка на неговата икономическа целесъобразност, те могат да си го позволят. За разлика от България, която не може да си го позволи. Нито 2007-2008 г., когато бяха подписани повечето документи, нито 2009 г., нито 2012 г., нито днес България може да си позволи да построи АЕЦ „Белене“. Знаете, че оценката на този проект надхвърляше 20 млрд. лв. Досега България е инвестирала 2.5 млрд. лв. – едва около 10% от необходимото“, обясни депутатът.
„Ако има частен интерес, ако е вярно това, което от БСП твърдят, че проектът е много изгоден, в такъв случай той би могъл да се реализира без държавно участие и държавни гаранции, под каквато и да е форма“, посочи Добрев.
„Рано е да се каже дали такова начинание ще има успех. Процесът на приватизация ще отнеме месеци и едва в неговия край ще стане ясно дали тази идея може да се реализира, или не“, заключи политикът.