Домусчиев очаква световните лидери да действат за сигурни доставки на храни
Главният изпълнителен директор на „Хювефарма“ ще посрещне в София американския президент Бил Клинтън (1993 – 2001 г.)
За мен е чест и привилегия да бъда домакин в София на среща от Clinton Global Initiative (CGI). Инициативата на президента Клинтън е шанс за България и бизнес лидерите в страната да бъдат част от търсенето на важните решения на глобални проблеми, като продоволствената сигурност, образованието и изменението на климата.
Това написа в страницата си във Facebook Кирил Домусчиев, президент и главен изпълнителен директор на „Хювефарма“, и председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Той ще бъде домакин в София на среща от Глобалната инициатива на американския президент Бил Клинтън (1993 – 2001 г.), която ще се състои на 12 май в Националния дворец на културата (НДК).
Очаквам в София да бъде поставено началото на нов Ангажимент за действие, който да бъде финализиран успешно на срещата CGI 2023 в Ню Йорк през септември“, каза още Домусчиев.
Кирил Домусчиев е член на Консултативния съвет на CGI, а през октомври 2022 г. той говори пред лидери от бизнеса и гражданското общество по време на срещата на Глобалната Инициатива тогава.
Сега той казва, че светът е изправен пред огромни предизвикателства, едно от които е продоволствената сигурност за постоянно увеличаващото се световно население. „Прогнозите са за удвояване на глобалното търсене на ресурси в следващите 30 години. Това ще изисква иновации, насочени към опазване здравето на животните и поставяне на селското стопанство в центъра на вниманието“, казва директорът на „Хювефарма“.
По време на събитието в София на 12 май аз отново ще призова световните лидери да се концентрираме върху гарантирането на сигурни доставки на храни чрез иновации, сътрудничество и дългосрочно планиране, което да осигури посрещането на глобалните хранителни нужди.“
Припомняме, че по време на срещата на Clinton Global Initiative през есента на миналата година членовете на Глобалната инициатива поеха повече от 140 ангажимента за действие за подобряване на достъпа до здравеопазване, подобряване на устойчивостта, създаване на възможности за заетост, подкрепа за презаселване на бежанци и др.
От както е създадена инициативата, през 2005 г., партньорите в общността на CGI са поели повече от 3700 ангажимента за действие, които са оказали влияние върху живота на над 435 милиона души в повече от 180 страни.
В официалното съобщение на Фондация „Клинтън“, с което бе съобщено официално за събитието в София, се посочва, че Балканският полуостров е критичен регион, в челните редици на много от глобалните предизвикателства, с които CGI се стреми да се справи. Срещата този месец цели да проучи начините за справяне с тези предизвикателства, изграждайки нови партньорства и да предприеме действия преди срещата CGI 2023 в Ню Йорк.