Доставките на руски суров петрол се сринаха с 25% само за седмица
Колкото повече спада износът, толкова по-малко приходи получава Москва
Морските доставки на руски суров петрол намаляха с една четвърт през седемте дни до 15 април. Обемите, насочени към Азия от пристанищата на Черно море, Балтийско и Арктическо крайбрежие, паднаха до най-ниското си ниво от два месеца.
Общо 30 танкера натовариха около 21.8 милиона барела от руски експортни терминали, сочат данни за проследяване на кораби и доклади на пристанищните агенти. Това означава, че средните морски потоци на суров петрол се равняват на 3.12 милиона барела на ден, което е спад с 25% спрямо седмицата, приключила на 8 април, пише Bloomberg.
Намаленият износ на петрол означава и по-малко приходи за Москва, докато разходите за войната на Владимир Путин в Украйна и последвалите санкции срещу руската икономика растат. При сегашните ставки на митото за износ на суров петрол доставките за седмицата ще донесат на Кремъл около 181 милиона долара. Това е с 60 милиона долара по-малко в сравнение с предходната седмица.
Въпреки драматичния спад на експортните потоци от седмица на седмица, той просто ги връща до нивото, наблюдавано през седмицата до 1 април. Количествата може да се влияят и от фактори като графици и метеорологични условия.
Иначе изминалата седмица се характеризира с по-ниски обеми и от четирите експортни региона. Потоците на суров петрол Urals и Siberian Light от терминалите в Балтийско и Черно море са намалели със 770 000 барела на ден (или 30%), а обемът на суровия петрол, напускащ черноморското пристанище Новоросийск, се е свил с почти 60%.
Междувременно доставките от трите източни терминала на брега на Тихия океан са намалели с 205 000 барела на ден (или 17%). Товарите от Мурманск, които обработват суров петрол, произведен по арктическото крайбрежие на Русия, също са надолу, намалявайки с 57 000 барела на ден (или 15%).
Седмичните данни идват на фона на засилващия се натиск в Европейския съюз за ембарго на руския петрол. Същевременно най-големите търговци в света казват, че ще спрат да обработват доставките на страната, което би трябвало да намали допълнително бъдещите потоци.