Очертава се една от най-напрегнатите седмици за пазарите заради изборите в САЩ
Седем са ключовите щати, които ще определят новия президент на най-голямата икономика в света
Настоящата седмица се очертава да бъде една от най-напрегнатите за финансовите пазари през настоящата година. На 5 ноември в САЩ ще се проведат изборите за президент. Надпреварата между претендентите на републиканците Доналд Тръмп и на демократите Камала Харис показва, че двамата имат почти еднакъв шанс за спечелването на изборите. Разликата във възгледите им за това как трябва да се развива САЩ икономически, както и външнополитически обаче повишава волатилността на пазарите.
Паралелно с американските избори, през тази седмица се очакват още няколко ключови събития, които ще бъдат внимателно следени от инвеститорите.
Президентски избори в САЩ
Изборите ще се проведат на 5 ноември вторник, като предварителното гласуване вече е в ход. Надпреварата се очаква да бъде оспорвана, а разликата между Тръмп и Харис попада в границите на статистическата грешка.
Според някои анализатори неотдавнашните ръстове при долара, както и при доходността по американските държавни ценни книжа показва, че трейдърите отиграват сценарии за победа на Тръмп. Но много близката разлика в процентно изражение между двамата претенденти означава, че евентуална победа на Харис би довела до обратни движения при тези класове инструменти.
Седем са ключовите щати, които ще определят победителя на тези избори. Ключов се очертава да бъде Пенсилвания, тъй като той носи и най-голям брой електорални гласове. Според голяма част от анализаторите, претендентът, който спечели този щат е доста вероятно да бъде и крайният победител.
Заседание на Фед
Заради изборите заседанието на федералния резерв ще се проведе с един ден по-късно. Американската централна банка ще обяви решението си за лихвите в четвъртък. Централните банкери вече дадоха начало на цикъла на намаление на лихвите, като първото понижение бе с 50 базисни пункта.
За срещата тази седмица, очакванията на инвеститорите са, че централната банка ще направи ново понижение от 0.25%. Данните за заетостта от петък показаха, че американската икономика е добавила най-малък брой работни места от 2020 година. А това сигнализира за продължаващото забавяне на трудовия пазар в най-голямата икономика. Което потвърждава очакванията за ново сваляне на лихвите.
Според стратези на инвестиционната банка Morgan Stanley, от Фед е малко вероятно да се ангажират с размера и честотата на бъдещите намаления. Председателят Джеръм Пауъл най-вероятно отново ще заяви, че решенията на централната банка ще зависят от постъпващите икономически данни и ще се взимат за всяко заседание независимо.
Заседание на Bank of England
Английската централна банка заседава в четвъртък, като се очаква да понижи лихвите с 25 базисни пункта, след като през август ги намали за първи път от повече от четири години. Решението се очаква с интерес от страна на пазарните участници, тъй като идва на фона на новия бюджет на лейбъристкото правителство.
Инвеститорите очакват по-малко на брой намаления на лихвите през следващата година, тъй като плановете за по-големи харчове от страна на британското правителство, които бяха представени миналата седмица увеличават спекулациите за потенциални проблеми, свързани с дълга.
Волатилността на петролните пазари се запазва
Петролните цени вероятно ще останат нестабилни, а волатилността повишена. Това е така, тъй като премията за геополитически риск компенсира опасенията по отношение на увеличаващото се предлагане и намаленото търсене.
В петък петролните цени се повишиха на фона на съобщенията, че Иран подготвя ответен удар по Израел. Опасността от ескалация на конфликта в Близкия изток подкрепя цената на “черното злато”.
Цените бяха подкрепени и от очакванията, че страните от ОПЕК+ може да отложат планираното за декември увеличение на добивите с месец или дори повече. Тези сигнали идват на фона на слабото търсене и нарастващото предлагане, като целта на страните от петролния картел е цените да бъдат стабилизирани.
Източник: БенчМарк Финанс