ДПС и БСП предлагат промени при майчинството
„Възраждане“ искат да отпадне задължителната вноска към частните пенсионни фондове
Трите години майчинство да бъдат признати за осигурителен стаж независимо при какви условия се излиза в пенсия. Това предлагат депутатите от ДПС като промени между двете четения на проектобюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО). Идеята на Движението не е нова, но няколко пъти вече не минава в парламента.
Промените се правят в Кодекса за социално осигуряване през преходните и заключителните разпоредби на Закона за бюджета на ДОО.
В момента трите години майчинство се признават за стаж, ако човек излезе в пенсия след постигане на заложените години труд. Ако обаче осигурителният стаж е непълен, в момента майчинството не се признава за стаж. Затова от ДПС предлагат то да бъде признато при всякакви условия за такъв.
От БСП също предлагат промени при майчинството, но по традиция те са свързани с повече държавни разходи. Левицата иска обезщетението за отглеждане на дете за втората година да бъде вдигнато на 850 лв. В момента то е 710 лв., а проектът на финансовия министър Асен Василев предвижда да стане 780 лв. и да важи със задна дата от 1 януари.
С други промени и ГЕРБ, и БСП предлагат допълнителни пари за заплати в Националния осигурителен институт. ГЕРБ искат с 15% ръст от 1 юли, което ще струва допълнително около 8 млн. лв. БСП залагат 15 млн. лв. повече в бюджета, без обаче да посочват конкретен процент на увеличение. Но ако се съди по сумата и намерението им увеличението да действа със задна дата от 1 януари 2023 г., вероятно става въпрос също за 15%. Припомняме, че служителите на НОИ бяха сред протестиращите за по-високи възнаграждения в последната седмица.
В мотивите си вносителите от ГЕРБ посочват, че най-ниската експертна длъжност в Института получава 1233 лв., което според тях все повече се доближава до минималната работна заплата. Така по всяка вероятност точката ще мине, тъй като ГЕРБ са част от управляващата коалиция.
От БСП предлагат да се увеличи и вдовишката добавка към пенсиите. В момента тя е 26.5% от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/а. Според предложението добавката трябва да стане 30%. Предвижда се промяната да влезе в сила от 1 август.
Левицата предлага и ново преизчисление на пенсиите – от 1 август – или само месец след последното. Идеята им е всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 24 декември 2021 г. включително, да се преизчислят, като тежестта за всяка година стаж стане 1.35 за всички пенсии.
Левицата предлага още дневният минимален размер на обезщетението за безработица от 18 лв. да стане 23 лв.
БСП обобщава, че всичките им предложения ще струват около 1.2 млрд. лв. на бюджета и увеличаване на дотирането от държавния бюджет до 11.4 млрд. лв. Така пенсионната система ще стане още по-зависима от данъчните приходи.
Промени в проектобюджета предлагат и „Възраждане“, които искат отпадане на вноските за пенсии в частните фондове. По принцип идеята се подкрепя и от синдиката КТ „Подкрепа“, с които формацията проведе среща във вторник. От „Възраждане“ не посочват мотиви, както и откога ще започне да действа промяната, а само до кога – до края на годината. Проруската формация като цяло подкрепя идеята за „доброволност“ при пенсионната система.
Бюджетната комисия ще гласува проектобюджета на ДОО в четвъртък.