Интервю | Държавата ще е единственият инвеститор в 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“
За изпълнители на новия ядрен блок ще бъдат поканени три компании
Румен Радев, министър на енергетиката:
Румен Радев е министър на енергетиката в кабинета "Денков". До назначаването му на поста през юни 2023 г. той бе част от „Холдинг Загора“ (директор "Стратегия и планиране" от 2003 г. и икономически директор от 2011 г.). От октомври 2012 г. е бил председател на Съвета на директорите на „Асарел Инвестмънт“ – Стратегическо развитие и инвестиции, член на Управителния съвет на „Асарел-Медет“ от ноември 2017 г.
Той е магистър по физика от Физическия факултет на Софийския университет със специализации в Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна, Русия, Института за трансуранови елементи в Карлсруе, Германия, и Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика в София, България, където се е занимавал с разработването на компютърни модели на структурната еволюция на ядреното гориво.
Има магистърска степен и по банково дело от Университета за национално и световно стопанство в София. Притежава сериозен опит в моделирането на корпоративни финанси и инвестиции.
Г-н Радев, преди няколко дни CEZ обяви процедурата си за избор изпълнител на новия ядрен проект в Чехия – ясно и прозрачно, като участват няколко големи международни компании. В България, от друга страна, остана усещане за липса на прозрачност – и процедурата, и строителят на бъдещите мощности в АЕЦ "Козлодуй" изглеждат предизвестени?
Този въпрос не бива да се адресира към Министерството на енергетиката. Ние имаме предопределен технологичен избор от Народното събрание – а именно американската технология AP1000. Запознавал съм се с доклади, които сравняват в технологично отношение различни потенциални доставчици, като говоря изключително за ядрения остров. Предвид нуждите на България – желанието да се проектира определена мощност, в определен диапазон, гъвкава, която се търси – действително аз също бих направил този избор.
Въпросът е много по-съществен за много други неща – всъщност как цялата процедура ще се реализира оттук нататък. Тоест, да имаме добре уговорени процедури – както с доставчика на ядрения остров, тоест на технологията, така и с основния изпълнител, който е като партньор и контактор в строителните дейности, и цялостното инженерингово проектиране.
Изцяло държавна инвестиция ли ще бъдат новите ядрени реактори или "Уестингхаус" има интерес да инвестира в този проект?
Не, говорим за изцяло държавна инвестиция, това е и правилното за държавата ни. Можем да го направим и да го дореализираме. Винаги съм подчертавал, че ако имаме качествен проект, направен както трябва, без корупционен натиск в него, няма как да не постигнете най-добрите възможни параметри за финансиране. Нямайте съмнение в това.
Разбирате ли, че отстрани изглежда малко като дежавю с проекта АЕЦ „Белене“?
Разбира се, но всъщност няма нищо общо. При АЕЦ „Белене“, да припомня, имаше абсурдни ситуации. В това число и поръчването на оборудване с дълъг цикъл на производство. Тук изобщо не става дума за такова нещо, няма такива неща, а напротив – процедурните стъпки ги минаваме достатъчно ясно и прозрачно. При този избор, който в момента има за 7-ми блок – за технологичен доставчик, имайте предвид, че това е около 20% от разходите, които биха били направени.
Много по-съществен е целият пакет от инвестиции, които трябва да се реализират. Всъщност, именно този пакет, който тепърва, да подчертая, ще се докладва в Народно събрание, за да имаме одобрение, включва всички тези стъпки – поканата на трима изпълнители като основни, разбира се те трябва да имат достъп до тази технология. Това са стратегическите партньори, които познават тази технология – Fluor, Bechtel Corporation (бел. ред. – американски компании), Hyundai (южнокорейска) – те са потенциалните партньори, с всеки от тях трябва да се разговаря.
В решението на Министерския съвет за 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“, с което много се гордея и екипът ни положи много усилия за това, изрично коментираме възлагането на тези дейности да стане при условията на фиксиран срок и фиксирани цени.
Това не е ли много невероятно, когато говорим за ядрен проект, който ще се осъществи след толкова години?
Да, невероятно е, имайки предвид български действителности.
Американският опит с АЕЦ „Вогтъл“ показва друго...
Не, напротив. Ние точно това отчитаме. В България изключително много се спекулира, от всякакви хора, покрай АЕЦ „Вогтъл“ като проект, който набъбна финансово. Всъщност, истината е, че там проектът с годините ескалира до степен да струва повече от два проекта. Той се започваше отново и отново от нулата и така нататък. Ето този вид проектиране и планиране като дейности е нещо, което всъщност сме подредили.
Не са ли прекалено оптимистични цитираните от Вас срокове и цени?
Не, определено. Съгласен съм, че са амбициозни – това е вярно, но ние трябва да сме амбициозни. Вижте, България е богата страна с прекрасни хора и голямата част от тях работят честно и почтено, ето заради тях си струва да положим всички тези усилия. Има възможност, виждате какво се случи и в Полша, до дни ще видим и в Чехия. Това са параметри, около които и те се въртят – около 6.5 млрд. евро на блок, което е възможно.
Това, което ние трябва да направим допълнително, е да имаме ангажираността не само с основния изпълнител, но и с доставчика на технологично оборудване, например. В целия период на реализация на проекта – до включването в паралел за експлоатация – интересите на българския народ, интересите на нашата родна енергетика, нашите интереси като екип са да имаме действащи блокове. В наш интерес е да имаме реалистични, стегнати срокове, в които да го реализираме, а не едни безкрайно дълги срокове и ескалиращи цени.
Ако ви върна на това, което казахте преди малко от сцената, че днес имаме 45% дял на ВЕИ в енергетиката при планов ремонт на 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", а ще правим други два. Защо?
За нещастие в момента имаме производство от доста кафява, да не кажа черна енергия. Нискоемисионната енергетика, в която съществена роля има и ядрената, комбинирана със системи за съхранение и със свързаност вътре в страната, както и междусистемна свързаност с останалите страни, не само тези, които понастоящем са членове на Европейския съюз, ето това е скелетът, върху който може да се трупа мускулатурата на ВЕИ-та. Това е простата логика, това е всъщност и концепцията на енергийната ни стратегия.
България е сред страните, които искат да направят алианс за малки модулни реактори и настояват за европейски закони относно развитието им. Бяхте споменавал на енергийна комисия, че има вариант такива да бъдат поставени на площадката в АЕЦ "Белене". Възможно ли е?
В момента малките модулни реактори са много симпатична теза. България дори има опит по извеждане от експлоатация на малки модулни реактори, защото 440-мегаватовите блокове са в тази категория. Икономически те все още са недостатъчно атрактивни, защото възможността за ескалиране на мощността е под въпрос. Темата за "Белене" е адекватна, ние не губим площадката в „Белене“.
Продадохме ли вече руските реактори за АЕЦ „Белене“ на Украйна?
Все още водим преговори.