Държавите от Г-20 отделят все повече въглищни емисии
Най-големите икономики в света отделят 7% повече парникови емисии от въглища спрямо 2015 г.
Емисиите от въглищните централи в държавите от Г-20 са се увеличили със 7% от 2015 г. насам. Китай и Индия са с най-голям принос като общ обем на емисиите. Държавите, най-големи замърсители на глава от населението, обаче са Южна Корея и Австралия, предава специализираният сайт ESGnews.bg.
Според проучване на природозащитната група Ember, седем от държавите от Г-20 не са готови с план за намаляване на емисиите от въглища преди срещата в Индия тази седмица. Това са Китай, Бразилия, Индия, Япония, Южна Корея, ЮАР и САЩ.
Приносът на големите
Държавите от Г-20 са отговорни за 80% от емисиите на енергийния сектор в световен план. Емисиите от въглища на глава от населението са нараснали до 1.6 тона през 2022 г., сравнено с 1.5 тона през 2015. Също така са значително по- високи от средните 1.1 тона за останалия свят.
Въглищата са най-големият източник на CO2 в Китай, а азиатският гигант е най-големият потребител на изкопаемата суровина в света. През 2022 г. емисиите на глава от населението отбелязаха 30% ръст спрямо 2015 г., като достигнаха 3.1 тона. Този ръст е въпреки факта, че Китай добави 670 гигавата ВЕИ за този период.
Пекин има намерения да започне да намалява въглищните си мощности, но не преди 2026 – 2030 г. Същевременно, правителството продължава да добавя нови мощности в сектора с 243 гигавата вече одобрени проекти или такива в строеж. За сравнение, това е достатъчно да захрани цяла Германия, по скорошни данни.
В Индия емисиите са пораснали с 29% за периода и сега се равняват на 0.8 тона на глава от населението – под средното за света.
Приносът на малките
Според анализа на Ember, въпреки че Китай и Индия са примери за най-големите замърсители, има по-малка държави със значителен принос. Южна Корея и Австралия все още са най-големите замърсители на глава от населението през 2022 г.
Австралия е успяла да намали въглерода на глава от населението с близо една четвърт от 2015 г. насам. Въпреки това, изчисленията показват, че все още се падат 4 тона CO2 на човек – най-лошият резултат в Г-20. След Австралия идва Южна Корея, където емисиите са паднали с 10% за периода, до 3.3 тона на глава.
Държавите от Г-20 не можаха да се споразумеят за засилване на борбата срещу глобалното затопляне на миналата среща през юли. Най-голямата пречка бяха Китай и Саудитска Арабия, които се отказаха да поемат ангажименти в рамките на преговорите.