EUobserver: Отлагането на мечтата на България и Румъния за Шенген помага на Русия
Според европейското издание ново шенгенско вето би било „идеалният политически подарък“ за проруските партии
Гласуването на Съвета на Европейския съюз през декември миналата година за приемането на България, Хърватия и Румъния в Шенген трябваше да бъде победен момент за Блока. Той трябваше да покаже единство след година на политически и икономически трудности, както и да подчертае, че Блокът все още има политическия капацитет да интегрира допълнително балканските държави в европейския проект, разказва EUobserver в свой анализ.
Единствено Хърватия обаче започна новата година, като се присъедини както към еврозоната, така и към Шенген. Позовавайки се на загриженост относно корупцията, заедно с връзките между престъпни групировки и политическите институции на България и Румъния, Нидерландия и Австрия наложиха вето на кандидатурата им.
То предизвика масово недоволство както от политици, така и от обществеността. Незабавно полетяха обвинения към Нидерландия и Австрия. Те влязоха в ролята на блокиращи разширяването на Шенген само поради вътрешни проблеми, свързани с антимигрантската опозиция, която увеличава подкрепата си, а не заради разумни политически опасения.
Непосредственият аргумент за допускането на България и Румъния е ясен. След като и двете се присъединиха към ЕС през 2007 г., те изпълниха всички технически изисквания за членство в Шенген от 2011 г. насам. Въпреки това, поради липса на солидна политическа воля, причинена най-вече от опасения, че двете страни не са успели да се справят ефективно с корупцията, техният шенгенски момент така и не дойде.
Оттогава обаче страните последователно работят за прилагане на антикорупционни мерки, които са в съответствие със стандартите на ЕС.
Освен това, оставянето на двете страни (с общо население от приблизително 25 милиона души) извън Шенген би продължило ненужно скъпо начинание. Един от основните аргументи на Шенген е намаляването на времето за чакане между страните членки и по-плавното преминаване не само на търговията, но и на хората. Оставянето на двама от членовете на Блока извън това невероятно постижение в европейската интеграция само ще продължи голямото финансово бреме върху местната икономика на двете нации.
Проруските партии печелят
Ако ЕС пропусне още една ценна възможност да интегрира балканските си членове, би било не само политическо безразсъдство, но би могло да предизвика яростна реакция от българската и румънската общественост.
И двете правителства се борят да се противопоставят на силните проруски евроскептични политически партии „Възраждане“ и „Алианс за съюза на румънците“, които се радват на нарастваща подкрепа през последните месеци.
Друго шенгенско вето би било идеалният политически подарък, поставен точно в скута им“, пише EUobsever в своя анализ.
Продължаване на изключването на България и Румъния от Шенген няма да направи много за насърчаване на по-нататъшни политически реформи и само ще се стреми да антагонизира и разочарова два проевропейски члена, посочва европейското издание.
Недобросъвестните актьори, а именно Русия, която винаги търси начини да раздели държавите членки на ЕС, биха убили за открита възможност да създадат разединение в рамките на блока като този. От Съвета на ЕС зависи да гарантира, че никога няма да получи този шанс“.