ЕЦБ държи ключа към по-ниските лихви за българския бизнес и държава
Доклад на БНБ показва, че няма да има промяна на нивата на жилищните и потребителските кредити при сваляне на основната лихва в еврозоната
Лихвите по бизнес заемите и държавния дълг на България ще се понижат при евентуално решение на Европейската централна банка (ЕЦБ) да намали основния лихвен процент тази година. Това посочва Българската народна банка (БНБ) в своя нов икономически доклад.
След проведеното заседание на ЕЦБ през април бе даден сигнал именно за възможно пристъпване към понижаване на основните лихвени проценти през юни.
Според БНБ обаче свалянето на лихвените проценти по кредитите за домакинствата – жилищни и потребителски – както и на тези по депозитите на хората не се очаква. Припомняме, че ипотечните заеми поевтиняха през последните години до историческо дъно от около 2.5 – 2.6%. И въпреки преобръщането на паричната политика на ЕЦБ и усилията на БНБ да изтегли от банковата система малко над 3 млрд. лв., увеличавайки задължителните минимални резерви, лихвите остават на това ниво.
При сценарий на понижение на основните лихвени проценти на ЕЦБ през 2024 г. може да се очаква подобряване в условията за финансиране главно за правителството и фирмите“, посочва БНБ в свой анализ.
Фирмените кредити поскъпнаха рязко вследствие на промяната на политиката на ЕЦБ през последните две години до най-високото им ниво от 2014 – 2015 г. насам. Според данни на централната банка, събрани от частните кредитори, търсенето на заеми от бизнеса расте от края на 2023 г. насам и е продиктувано от необходимостта да си осигурят финансов ресурс за инвестиционни цели и за оборотни средства.
Държавният дълг на България също поскъпна, като тази година бе поет първият вътрешен дълг от година и половина насам под формата на 3-годишни държавни ценни книжа срещу доходност от 3.01%. За сравнение, 3-годишни ДЦК през 2016 г. бяха пласирани срещу 0.36% доходност, което на практика показва променените условия по финансиране на международните пазари.
Именно заради евентуалното понижение на лихвените проценти от ЕЦБ, а и заради плановете на България за влизане в еврозоната, според експерти България следва да емитира външен дълг едва към края на годината, когато условията за нея биха били по-подходящи.