ЕЦБ хареса законопроекта за въвеждане на еврото, но има забележки
Нормативната рамка урежда конвертирането на националната валута в евро по сметки, обменянето на национална валута в евро в кеш
Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) хареса законопроекта на България за въвеждането на еврото. Това стана ясно от становище на институцията по проект за изменения в българския Закон за платежните услуги и платежните системи.
ЕЦБ приветства целта на законопроекта за улесняване на гладкото въвеждане на еврото в България, както и навременното прилагане на необходимите мерки във връзка с това“, се казва в становището на ЕЦБ.
В съобщението се пояснява, че законопроектът има за цел да осигури гладкото въвеждане на еврото в България в областта на платежните услуги и платежните системи, както и да улесни упражняването на платежен надзор. Предвижда се законопроектът в частта, която се отнася до въвеждането на еврото в България, да влезе в сила на датата, на която това се случи. За момента най-близката възможна дата, на която това може да се случи е 1 януари 2025 г.
Забележки
Европейската централна банка все пак има и няколко забележки към България, между които препоръката изрично да бъдат уточнени правомощията на БНБ по отношение на Надзорната рамка за електронните платежни инструменти, схеми и договорености.
Друга препоръка се отнася до трансгранично приемане на платежни операции, свързани с карти. Според ЕЦБ не следва да се забранява участието на доставчици на платежни услуги, които са лицензирани в други държави членки и предоставят платежни услуги в България без клон в системи с окончателност на сетълмента (бел. ред. – това е окончателното прехвърляне на средства по разплащателните сметки на участниците в платежния процес). Следва да се гарантира принципът на недискриминация на участниците в платежната система, се казва още в препоръките.
Закон за еврото
Приемането на т. нар. „Закон за еврото“ е практика, която започна с влизането на прибалтийските страни във валутния съюз. Нормативната рамка урежда конвертирането на националната валута в евро по сметки, обменянето на национална валута в евро в кеш, както и сроковете, евентуални цени и максимален размер на въпросните действия.
На практика законът ще обхване точките, изписани и в проекта на Плана за приемане на еврото.
Припомняме, че Хърватия прие закона през май 2022 г, а от 1 януари тази година стана пълноправен член на еврозоната. Тя и България влязоха заедно във валутно-обменния механизъм ERM-2, но Загреб успя да извърши необходимите реформи по-бързо.