ЕЦБ изглежда се отказва да изтегли излишните пари от банките
Анализаторите на Commerzbank прогнозираха увеличение до 2%, а икономистите на UniCredit не предвиждаха промяна
Европейската централна банка клони към запазване на задължителните минимални резерви на банките от еврозоната на 1%. Прогнозата на Bloomberg идва след месеци на дискусии за евентуалното им повишаване, целящо свиване на високата ликвидност в банковата система.
Решаващата среща за нивото на задължителните минимални резерви в еврозоната е насрочена за сряда. Решение по въпроса ще бъде взето тогава, а дори да бъде запазено нивото им на 1%, официалните лица, говорили пред Bloomberg, не изключват възможността то да бъде повишено в бъдеще.
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард разкри миналата седмица, че централната банка се стреми да постигне консенсус по темата.
Досега анализаторите на Commerzbank прогнозираха увеличение до 2%, а икономистите на UniCredit не предвиждаха промяна.
Говорител на ЕЦБ отказа да коментира бъдещото решение за задължителните минимални резерви.
Някои членове на ЕЦБ искат да принудят банките да държат повече пари в ЕЦБ, като твърдят, че това ще намали все още изобилната ликвидност във финансовата система.
Австриецът Робърт Холцман миналата година предложи идеята за увеличаване на съотношението до „нещо в рамките на 5-10%“. Йоахим Нагел от Бундесбанк също посочи, че би подкрепил покачване.
Предложението на Холцман срещна тревогата на банковите лобисти, които твърдяха, че по-строго изискване би било еквивалентно на данък и би влошило кредитирането. Решението на ЕЦБ е...
...от значение и за България
Страната се стреми да стане част от еврозоната от началото на 2025 г. На каквото и ниво да бъдат задължителните минимални резерви в еврозоната тогава, те ще бъдат със сигурност доста по-ниски от установените от Българската народна банка такива в размер на 12% в момента. Те бяха повишени през лятото на миналата година като способ за борбата с инфлацията в страната.