EDF е представила на България примерен „детайлен план“ за АЕЦ „Белене“
Представители на френската енергийна компания са провели среща с българския ресорен министър Росен Христов
Френската енергийна компания Electricite de France S.A. (EDF) е представила „примерен детайлен план“ какво ще включва предпроектното проучване на непостроената с руски реактори централа АЕЦ „Белене“. Това стана ясно след срещата на служебния енергиен министър Росен Христов във Франция с представители на енергийното дружество.
Важно е за ключови и стратегически проекти да взимаме експертно и информирано решение на база предимствата и недостатъците на всички възможни сценарии. Проектът „Белене“ има бъдеще и идеята ни е на основата на пълна и актуална информация парламентът да вземе решение как да продължи развитието му”, коментира Христов.
За интереса на EDF към ядрения проект се заговори още преди близо два месеца, когато зам.-енергийният министър Еленко Божков заяви, че се подготвя инженерингов договор с компанията.
Тогава той обясни, че предстои да бъде разработен и подписан договор с EDF за изграждане на два блока по 1000 MW, като се използва съществуващото доставено оборудване от ядрения остров на площадката в Белене.
Предстои доизграждане с френска ядрена технология, като това ще е предмета на договора с EDF”, коментира той тогава.
За целта България трябва да подпише с Франция междуправителствено споразумение за изграждане на тези два ядрени блока. Такова до момента не е подписано.
По думите на Божков интересите на EDF към този момент са да инвестира в проекта и да го изгражда, с преобладаващо френско финансово участие.
По този повод на 4 април в България пристигнаха експерти от EDF, а след срещата с тях Росен Христов коментира, че се работи конструктивно и се обсъждат варианти за широко взаимодействие в сферата на ядрената енергетика. „Дискутирана е възможността френската енергийна компания да направи предпроектно проучване, подобно на това, което Westinghouse прави за 7-и и 8-и блок в Козлодуй".
Припомняме, че това не е първият път, когато се говори за френски интерес към ядрения ни проект. EDF е заявявала такъв веднъж през 2007 г. и втори път през 2016 г.
Договор с Framatome
Български студенти и специалисти в областта на ядрената енергетика ще могат да се обучават и да обменят опит във френската Framatome. На срещата френската компания е представила опита, който има в няколко европейски държави в организацията на обучение, като подчерта, че за България ще бъде изготвен специален план.
Програмата ще даде възможност на наши експерти да се реализират както в страната, така и в чужбина.
Обменът на опит и знания е сред основните теми и на Алианса от държави от ЕС, подкрепящи ядрената енергетика. В България имаме над 40-годишен успешен опит с АЕЦ „Козлодуй“, но допълнителните знания и достъпът до най-новите технологии и проучвания ще бъдат от полза“, каза Христов.
Предвид многото проекти за изграждане на нови ядрени мощности в Европа се очаква разкриване на до 450 000 нови работни места в сектора за висококвалифицирани и високоплатени социалисти.