Три енергийни гиганта се състезават за новия ядрен блок в Чехия
CEZ организира публичен търг, а офертите тепърва ще бъдат анализирани
Френската енергийна компания EDF, южнокорейската KHNP и американската Westinghouse подадоха окончателни оферти в търг за изграждане на нов ядрен блок в АЕЦ „Дуковани“. Търгът е организиран от чешкия производител на електроенергия CEZ, която е 70% собственост на чешката държава.
Дружеството е поканило по-рано тази година компаниите да подават оферти за проекта на стойност няколко милиарда долара.
Щастливи сме да потвърдим силния интерес и на тримата участници в търга към изграждането на нова атомна електроцентрала в Чехия“, се казва в изявление на CEZ.
Компанията, която доскоро управляваше енергийната мрежа в Източна България, ще оцени офертите и ще ги изпрати на правителството за окончателно одобрение. Според официалното съобщение договорите се очаква да бъдат подписани през следващата година.
CEZ ще направи оценка на офертите през следващите месеци, като се фокусира върху икономическата, търговската и техническата част“, казват още от чешкото дружество.
Според компанията моделът за оценка е зададен въз основа на препоръките на Международната агенция за атомна енергия.
Впоследствие правителството получава доклада с оценката за одобрение. Според настоящия график договорите с избраните заинтересовани страни трябва да бъдат сключени в рамките на следващата година.
След окончателното им подписване ще бъде изготвена щателно проектната документация, така че новият блок да бъде готов за пробна експлоатация през 2036 г.“, казаха от CEZ.
Плановете са през 2029 г. да започне изграждането на нов ядрен блок и евентуално още три – един в "Дуковани" и два в АЕЦ „Темелин“ – за които сега участниците подадоха необвързващи оферти.
През 2020 г. сметките на правителството бяха, че проектът ще струва около 6 милиарда евро, но числото вероятно вече се е повишило, имайки предвид инфлацията.
CEZ отделно обмисля изграждането на няколко малки модулни реактора, разработвани от различни производители. Изключени са участници от Китай и Русия, от съображения за сигурност, преди да стартира търга миналата година.
Чешката държава търси начини да преструктурира CEZ, за да ограничи рисковете от скъпия проект и като част от плановете за поемане на по-голям контрол върху енергийната инфраструктура, вероятно включващо пълно поемане на нейните ядрени операции.
Държавата е силен поддръжник на ядрената енергия като безвъглероден източник за бъдещето, за разлика от съседите Германия и Австрия, и планира нови централи в допълнение към газовите и възобновяемите източници.
Новите ядрени блокове обаче ще се появят твърде късно, за да запълнят веднага празнината, причинена от затварянето на централи, работещи с въглища през следващите години, което означава, че страната вероятно ще се превърне от износител на електроенергия във вносител поне за известен период.