Ехото от речта на Пауъл изстреля долара до 20-годишен връх
Силата на зелените пари тласка други основни валути към нови низини
Щатският долар скочи до 20-годишен връх спрямо кошница от валути в понеделник. Подемът му идва, след като председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл сигнализира за поддържането на по-високи лихвени проценти за по-дълго време, за да се овладее растящата инфлация.
Индексът на долара се покачи до 109.44 пункта по време на азиатската търговия – връх, невиждан от две десетилетия. Силата на зелените пари тласка други основни валути към нови дъна и оказва натиск върху тези от нововъзникващите пазари.
Доларът достигна 138.88 японски йени, най-високата стойност от 21 юли, докато офшорният юан падна до ново двегодишно дъно от 6.9321 за долар.
Стерлингът също падна до над двугодишно дъно от 1.1656 долара, докато еврото потъна с 0.49% до 0.9916 долара.
Днешните печалби разшириха тези от петък, когато Пауъл предупреди, че домакинствата и бизнесът ще изпитат „известна болка“, тъй като ще отнеме време на Фед да овладее инфлацията.
Пауъл даде да се разбере, че няма гълъбово завъртане, както очакваха някои пазарни участници“, коментира пред Reuters Карол Конг, старши сътрудник по валутна стратегия и международна икономика в Commonwealth Bank of Australia.
Той прогнозира, че тази седмица доларът ще увеличи още повече силата си и може да достигне 110 пункта на фона на повсеместните затягания на паричните политики на държавите.
Доходността на държавните облигации на САЩ също се повиши в понеделник на фона на коментарите на Пауъл. Двугодишната доходност се покачи до 3.4890%, най-високата от края на 2007 г., докато 10-годишната доходност беше около 3.1229%.
Пазарите сега виждат около 76.5% шанс за повишаване на лихвите със 75 базисни пункта на следващото заседание на Фед през септември.
Дискусията за степента на повишаване на лихвените проценти може да започне да остава на заден план, а фокусът да се измести към пиковите лихвени проценти и колко дълго ще се задържат те“, прогнозира Чару Чанана, пазарен стратег в Saxo Capital Markets.
В Европа нещата са с малко по-различен нюанс. И тук има потенциал за голям скок на лихвените проценти, но инвеститорите са по-фокусирани върху енергийната криза в блока. Иначе пазарите оценяват риска ЕЦБ да обяви увеличение от 75 базисни пункта следващия месец, след като някои политици вече дадоха сигнали за такова голямо движение.
Чанана от Saxo обаче отбелязва, че по-големият фокус ще бъде върху предстоящото спиране за поддръжка на „Северен поток“ и колко бързо газопроводът ще бъде върнат в експлоатация. Руският държавен енергиен гигант „Газпром“ обяви, че ще спре доставките на природен газ за Европа тази седмица – от август 31 до 2 септември. След като вече намали драстично количествата (до 20%), някои се притесняват, че може да не възобнови подаването на синьо гориво под претекст за необходимостта от по-сериозен ремонт например.
Същевременно на другия край на света чувствителните към риск австралийски и новозеландски долари се бореха да задържат печалби в понеделник. Австралийският курс падна с 0.7% до 0.6842 долара, най-ниското ниво от 19 юли, докато новозеландският достигна ново едномесечно дъно от 0.6103 долара.
При криптовалутите биткойнът остана под нивото от 20 000 долара, тъй като настроенията на инвеститорите се понижиха. Към 9 ч. българско време се търгува около 19 700 (1-1.43%), сочи справка в CoinDesk.