ЕК настоява българите да купуват тока на пазарни цени
Брюксел иска най-накрая да види изградена енергийна борса, независима ДКЕВР и затворен БЕХ
България трябва постепенно да се откаже от регулираните цени на тока за домакинствата и малкия бизнес. Това е записано в доклад на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на държавите от общността по пътя им към обособяването на единен европейски енергиен пазар, цитиран от БТА. Докладът на изпълнителната власт на ЕС съдържа преглед и препоръки за всяка от държави в Европейския съюз (ЕС).
Идеята е постепенно да се премахне изцяло регулираният сегмент от пазара и всички да могат на свободен принцип да избират доставчика си на електроенергия. В частта за нашата страна пише, че „България разполага със свръхвъзможности за производство на ток“.
ЕК препоръчва установяването на „добре работещ пазар за електричество, включително с обособяването на независима и добре организирана енергийна борса, на която да се сключват и предварителни сделки“.
Препоръчва се постепенното отпадане на квотите за покупка на ток от електроцентралите в регулирания пазар, както и премахването на схемата на единствения купувач на ток на едро. В момента тази функция се изпълнява от държавната Национална електрическа компания (НЕК) под шапката на Българския енергиен холдинг (БЕХ).
Според Брюксел е крайно време България да се насочи и към обособяването на конкурентен пазар на ток за крайните потребители. Друга препоръка гласи, че нашата страна „трябва да ускори свързаността си към европейската електропреносна мрежа и укрепването на вътрешната си кабелна мрежа, за да се справя по-добре с прекъсванията на електроснабдяването“.
В областта на доставките на природен газ, Брюксел смята, че у нас „липсва достатъчна връзка на националните газопроводи със системата за международен пренос на синьо гориво“. Заради това ЕК препоръчва нашата страна да ускори и без това забавеното строителство на интерконекторните връзки със съседните страни.
Комисията отново настоява за раздробяването на създадения през 2009 г. БЕХ, което би довело до повече съревнование на пазара на ток и газ дори между държавните компании. Препоръчва се също така „осигуряване на повече независимост“ за регулатора в лицето на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), особено в областта на тежкото ценообразуване и контрола на пазара на електроенергията.