ЕК подготвя индивидуални фискални правила за държавите членки
В момента има еднакви изисквания за страните с малки и големи дългове и някои отказват да се съобразяват с тях
Европейската комисия ще представи през втората половина на октомври промени във фискалните правила на Европейския съюз, които вероятно ще предложат на страните индивидуални пътища за намаляване на дълга. Това каза в събота вицепрезидентът на Комисията Валдис Домбровскис, цитиран от Reuters.
На пресконференция, след като финансовите министри на ЕС проведоха разговори в Прага, той каза, че основната цел на правилата, предназначени да защитят стойността на еврото, ще остане гарантирането, че публичният дълг е устойчив.
Това ще изисква фискална корекция, реформи, както и инвестиции“, каза Домбровскис, сигнализирайки, че държавните инвестиции вероятно ще получат повече внимание в хода на реформата.
„Тези три елемента трябва да бъдат комбинирани, за да се постигне реалистично, постепенно и устойчиво намаляване на съотношенията на публичния дълг“, каза той.
Правилата на ЕС сега гласят, че публичният дълг трябва да бъде под 60% от брутния вътрешен продукт (БВП), а държавният дефицит – под 3% от БВП.
Но пандемията прати дълга на много страни доста над 100% от БВП, като Гърция е около 185%, а Италия _ около 150%. От друга страна, Естония има съотношение дълг/БВП от едва 18.1%, Люксембург 24.4% и Литва 44.3%.
Като се имат предвид различните нива на дълга в държавите членки, не може да има универсален подход“, каза Домбровскис. „Може да има повече свобода на действие за държавите членки, но в рамките на общ набор от правила.“
Това би било отклонение от сегашното правило, че всички държави трябва да намаляват дълга си всяка година с една двадесета от излишъка над 60% от БВП – изискване, което е твърде амбициозно за страните с много заеми.
Правилата трябва да са ясни и изпълними, което означава, че трябва да са реалистични“, каза чешкият министър на финансите Збинек Станжура, който беше домакин на срещата. „Така че каквито и промени да правим, трябва да разберем какво е реалистично.“
Като реверанс към Германия и някои северни страни от ЕС, Комисията ще предложи по-строго прилагане на правилата в случаите на неспазване, каза Домбровскис, тъй като досегашната практика показва, че спазването на правилата не е приоритет за някои.
Комисията също така ще предложи опростяване на правилата, като се съсредоточи върху един единствен наблюдаем показател, като например за разходите, каза Домбровскис.
Това е правило, което позволява на правителствата да увеличават разходите всяка година с темпа на потенциалния растеж на икономиката – темпът, с който икономиката расте, без да генерира излишна инфлация.
По този начин, когато икономиката расте по-бързо от потенциала и прегрява, по-ниските разходи помагат за нейното охлаждане. Когато икономиката расте под потенциала си, по-високите държавни разходи ѝ помагат да навакса.