Енергиен завой: Руският газ може да потече в нова посока
Федерацията все по-уверено гледа в обратна на Европа посока
След спирането на газовите доставки от Русия към няколко европейски страни – в отговор на санкциите заради инвазията в Украйна – федерацията насочи износа си на изкопаеми горива на изток, пише агенция РИА Новости.
Русия увеличи износа си на въглища за Китай и този на петрол за Индия, а сега Пакистан се обособява като нов клиент за покупка на природен газ.
Пакистан вече е ангажиран с проекта за газопровода „Пакистански поток“. Що се отнася до политическата воля, такава има и от двете страни“, казва Шафкат Али Хан, посланик на страната в Москва.
Дипломатът отбеляза, че все още няма точни дати за приключване на работата по проекта, като в момента се обсъждат правните въпроси.
Газопроводът „Пакистански поток“, първоначално наречен „Север-Юг“, трябва да свърже инфраструктурата за доставка на втечнен природен газ (LNG) в пристанищата Карачи и Гуадар в Южен Пакистан с електроцентрали и промишлени потребители на газ в окръг Касур (Пенджаб) в северната част на страната.
Дължината му ще бъде повече от 1 200 км, докато пропускателната способност се очаква да достигне 12.3 млрд. кубически метра годишно.
Предвидените количества, които ще се доставят в Пакистан, са около 1/12 от внасяния руски газ в Европа. За сравнение през 2021 г. капацитетът на доставения газ на Стария континент е 155 млрд. кубически метра.
По-рано руският министър на енергетиката Николай Шулгинов прогнозира, че е възможно капацитетът да достигне до 16 млрд. кубически метра.
Припомняме, че през октомври 2015 г. двете правителства подписаха споразумение за изграждане на газопровода, което предвижда използването на руски материали, технологии и услуги. През март 2022 г. Шулгинов каза, че Русия очаква с нетърпение сключването на акционерното споразумение за самата реализация в близко бъдеще.