Енергийният министър предлага еднакви цени за газа, тока и парното
Предвижда се и праг на потребление на електроенергия, след който да се заплаща по-висока цена
Служебният енергиен министър Росен Христов заговори за уеднаквяване на сметките за отопление, така че битовите потребители да заплащат еднаква цена, независимо дали използват парно, ток или природен газ. Целта на мярката, според Христов, е потребители да бъдат защитени и да не преминават от един енергиен източник към друг.
За момента обаче не е ясно как идеята ще бъде приложена на практика. По думите на министъра все още се правят разчети за този механизъм, а по-голяма яснота ще има следващата седмица.
Довършват се анализите с КЕВР и точните цифри се уточняват – колко потребление на газ се равнява на потреблението на ток, за да е еднаква сметката за жилищата, независимо от отоплението“, заяви Христов пред медии по-рано през деня.
Праг на потреблението на електроенергия
Друга мярка за справяне с енергийната криза предвижда битовите потребители да заплащат използваната от тях електроенергия по регулирани цени в рамките на 800 квтч месечна консумация през зимата и до 300 квтч – през лятото. Потреблението над тези стойности ще се заплаща по пазарни цени, т.е. цени, по които се търгува електроенергията на борсата. Според Христов тези стойности покриват нормалното месечно потребление на над 90% от домакинствата.
Планът на министъра е новите две тарифи да започнат да действат от 1 януари 2023 г., но преди това те трябва да бъдат одобрени от Народното събрание.
По-скоро целта е да бъде въведена справедливост и потребителите, които отопляват басейни и сауни, да не бъдат приравнявани към клиентите, които имат нужда от защитени по-ниски цени“, стана ясно от думите на енергийния министър.
Бизнесът
При компенсирането на бизнеса ще бъде въведен диференциран подход, като в по-голяма степен ще бъдат компенсирани компаниите, които са въвели енергоспестяващи мерки и са намалили потреблението си в пиковите часове.
Изцяло в синхрон с Регламента на ЕС за справяне с високите енергийни цени, приет на 6 октомври 2022 г., е и следващото предложение на служебното правителство – занапред всички участници на енергийния пазар, а не само държавните дружества, да правят вноски във фонда „Сигурност на електроенергийната система“.
Тази мярка ще действа временно - от 1 декември до 30 юни 2023 г., поясни енергийният министър. Това е временно решение, породено от необходимостта за справяне с кризата, предизвикана от външни за България фактори.