Енергийното влияние на Русия върху Европа „избледнява бавно, но сигурно“
27-членния блок се надпреварва да подсигури зимните доставки на синьо гориво
Зависимостта на Европа от руския газ изглежда е към своя край, казват енергийни и политически анализатори. Това потенциално намалява риска от по-нататъшни прекъсвания на доставките във време, когато мнозина се опасяват, че Русия може да „спре кранчето“ през студените месеци.
През последните месеци Европа претърпя рязък спад в износа на газ от Русия, традиционно най-големият енергиен доставчик. Това задълбочи ожесточения спор между Брюксел и Москва, като изостри риска от рецесия и недостиг на газ през зимата, предава CNBC.
Русия посочи дефектно или забавено оборудване на газопроводите като причина за намаляването на доставките. Европейските политици обаче смятат намаляването на доставките са политическа маневра, предназначена да посее несигурност в 27-членния блок и да повиши цените на енергията на фона на атаката на Кремъл срещу Украйна.
Енергийното оръжие на Русия ще стане спорно”, твърди Агат Демаре, директор по глобалните въпроси в изследователската и консултантска фирма The Economist Intelligence Unit.
По думите му Кремъл изглежда въоръжава енергийните доставки и „гори мостове“ с Европа, докато все още може.
Запитан дали енергийното влияние на Русия върху Европа може да е към своя край, Демаре отговори:
Да. Всъщност почти към края“.
„Европа върви към много трудна зима. Вероятно следват две години на много тежко приспособяване със силна икономическа болка. Но тогава Европа по същество ще стане по-независима с по-разнообразен микс“, каза Демаре.
„Нашето мнение е, че Русия знае това и затова вече спира доставките на газ или създава несигурност, защото знае, че ако иска да навреди на Европа, трябва да го направи сега. Въпросът е сега или никога”, категорична е Агат Демаре.
Надпревара за пълнене на газови хранилища
Доскоро Германия купуваше повече от половината газ от Русия. И все пак, най-голямата икономика в Европа в момента изпреварва графика си в надпреварата да запълни подземните си газови хранилища. Стремежът на страната е да има достатъчно гориво, за да поддържа домовете топли през по-студените месеци.
Анализатори казаха пред CNBC, че Германия е успяла бързо да запълни запасите си от газ през последните седмици поради няколко фактора, които включват:
- Силно предлагане от Норвегия, Холандия и други страни;
- Спад в търсенето на фона на скока в цените на енергията;
- Бизнеси, които преминават от газ към други видове горива;
- Правителството, предоставящо повече от 15 млрд. евро в кредитни линии за попълване на съоръженията за съхранение на газ.
Последните оценки на асоциацията за енергетика BDEW показват, че потреблението на германски газ от Русия е спаднало до 9.5% през август. Това е спад от колосалните 60% през същия период на миналата година.
Норвегия се намеси, за да стане най-големият доставчик на газ за Германия, показват данни на BDEW, осигурявайки почти 38% от германското потребление миналия месец. Холандия, вторият по големина доставчик на Германия, се смята, че е доставила приблизително 24% от германския газ през август.
Все повече изглежда, че Германия може да преживее зимата без строги ограничения, дори в най-лошия сценарий - Русия да спре напълно кранчето”, написа в Twitter миналата седмица Иън Бремер, президент на консултантската компания за политически рискове Eurasia Group.
″Това са много добри новини. Енергийното влияние на Русия над Европа е почти приключило”, допълни Бремер.
„Зимата тепърва предстои“
Въпреки че ЕС е напът да надмине целите за запълване на съоръженията за съхранение на газ, анализаторите предупреждават, че само това няма да е достатъчно.
Очаква се намаляването на търсенето да бъде необходимо, за да се гарантира, че съхраняваното гориво издържа достатъчно дълго, за да поддържа адекватно домакинствата и предприятията през зимата.
„Ако ЕС напълни напълно своите газови хранилища преди зимата, в най-добрия случай тези резерви ще стигнат за около три месеца”, заяви Джейкъб Мандел, старши сътрудник по стоките в базираната в Обединеното кралство консултантска компания Aurora Energy Research.
Заплахата от недостиг остава. Неочаквано застудяване може бързо да изтощи запасите, ако вносът не поддържа темпото“, каза още Мандел.
Последните данни, събрани от индустриалната група Gas Infrastructure Europe, показват , че общите нива на съхранение в ЕС са запълнени средно над 80%, докато подземното хранилище на Германия е пълно на 84% преди зимата.
Влиянието на Русия върху енергетиката на Европа все още не е приключило, но избледнява – бавно, но сигурно“, смята Андреас Шрьодер, ръководител на отдела за енергийни анализи в ICIS.
„Въпреки това все още сме в среда на рекордно високи цени, така че очевидно намалените потоци оказват влияние върху европейските пазари до степента, в която имаме страшно високи цени“, допълни Шрьодер.
По думите му процесът все още не е приключил, въпреки че Германия е малко по-напред от целта си за съхранение и целият ЕС също запълва своите газови запаси. Според него намаляването на зависимостта от руските потоци, ще доведе до много високи цени на енергията.
Зимата тепърва предстои. Ако зимата е мека, имаме нужда от по-малко съкращения на потреблението, но ако зимата е тежка, имаме нужда от повече. Сега всичко зависи от времето“, заключи Шродер.