ЕС предприема действия за защита на дистанционно работещите
Евродепутатите от ресорната комисия одобриха предложение, което да ограничи служебната комуникация извън работно време
Повече от тридесет европейски депутати подписаха документ, представен в понеделник (3 юли), който да подкрепи служителите в компаниите, работещи дистанционно или хибридно. Идеята на законодателите е да се осигури задължителен достъп до работни пространства, да се забрани проследяването на компютрите на служителите в домовете им и да да бъдат предпазени от възможността да изпращат или отговарят на имейли извън работно време.
Предложението е разработено и представено от „Алианс за бъдещето на работната сила“ (Future Workforce Alliance), в който взимат участие политици, бизнес лидери и учени, фокусирани върху промени в политиката в отговор на дигиталната трансформация на работната среда. Тяхната цел е да определят и дадат насоки на организациите и компаниите в ЕС, работещи дистанционно и хибридно, за да се създаде правна дефиниция за това какво представлява „здравословна връзка с технологиите на работното място“ за служителите, които работят от вкъщи или на други отдалечени места.
Работата от разстояние, хибридните модели и гъвкавите отношения между работата и личния живот са добавена стойност за нашата икономика, бизнес и служители“, каза Драгош Пислару, председател на Комисията по заетост и социалните въпроси към Европейския парламент. „Този начин на работа не бива да се осъществяват за сметка на хората и размитите граници между личния и професионалния им живот, нарастващите нива на „прегаряне“ и самота при отдалечената работа.“
Хартата се основава на предложението на ЕС за „право на прекъсване на връзката“ и предоставяне на законни права на служителите да изключват свързаните с работата задачи и електронната комуникация извън работното време.
Според Бен Маркс, съосновател на „Алианса за бъдещето на работната сила“, политиката, която вече се прилага в няколко държави членки на ЕС, като Франция, Испания и Белгия, е подкрепена от мнозинството в Европейския парламент и може да стане закон до края на тази година.
Засиленият фокус на ЕС върху правата на дистанционните служители идва в момент, когато лидерите са силно обезпокоени за производителността и загубата на връзка с членовете на компаниите, които работят дистанционно. В същото време служителите са решени да запазят гъвкавостта си, въпреки че някои от тях се чувстват все по-самотни у дома. Нараства и загрижеността за влошаване на менталното им здраве, тъй като организациите все още не могат да намерят правилния баланс между работата и личния живота на хората, работещи хибридно.
Честно казано, не вярвам, че трябва да прекаляваме с регулациите, просто искам да проучим заедно с частния сектор до каква степен можем да разчитаме на саморегулация“, допълни още Пислару.
"Частният сектор е доста проактивен", каза още той и добави, че някои компании вече са започнали да предлагат кодекси за поведение и вътрешни правила, които са и източник на вдъхновение за законодателите в ЕС.