ЕС започва да ухажва Африка за газ
Еврокомисията е насочила поглед към три африкански страни с неизползван потенциал за втечнен природен газ
Европейският съюз ще се стреми да засили сътрудничеството си с африканските страни, за да помогне за замяната на руския природен газ и да намали зависимостта си от Москва с почти две трети тази година. Това става ясно от проектодокумент на Европейската комисия, видян от Bloomberg.
В него е посочено, че страните в Африка и по-специално тези в западната част от континента – Нигерия, Сенегал и Ангола, предлагат до голяма степен неизползван потенциал за втечнен природен газ. Заявката относно енергийния ангажимент с Африка се очаква да бъде приета от Европейската комисия по-късно този месец като част от пакет за изпълнение на плана на Блока за ограничаване на руската газова зависимост.
Действията на Европа са в отговор на войната, която Русия започна в Украйна в края на февруари. Според документа планът е Блокът да се подготви за внос на 10 млн. т водород от възобновяеми източници до 2030 г., за да подпомогне замяната на газа от Русия в съответствие с амбициозните зелени планове на Европа.
Планът на ЕС да увеличи вноса на втечнен природен газ с 50 млрд. куб. м и да увеличи доставките на тръбопроводен газ от страни, различни от Русия с 10 млрд. куб/ м, изисква установяване на отношения с традиционните доставчици на нова основа и разширяване на търговията с нови нововъзникващи доставчици, сочи още документът.
Ключовите стъпки включват пълно прилагане на споразумението със САЩ за доставка на 15 млрд. куб. м допълнителен LNG през 2022 г. и около 50 млрд. куб. м годишно до 2030 г. Друга цел е подписването на тристранен меморандум за разбирателство с Египет и Израел за увеличаване на LNG доставки за Европа до лятото на тази година.
Блокът също така планира да подкрепи удвояването на капацитета на Южния газов коридор, който доставя газ от Азербайджан - до 20 млрд. куб. м годишно. И докато работна група с Канада е настроена да разгледа увеличаването на доставките на газ през следващите години, Япония и Южна Корея вече пренасочиха редица товари за втечнен природен газ към Европа.
Катар е готов да улесни размяната с азиатски държави“, се казва в проектостратегията на комисията. „По отношение на тръбопроводния газ Норвегия вече е увеличила доставките си за Европа и както Алжир, така и Азербайджан показаха желанието си да направят това“.
Изпълнителният орган на ЕС също така казва в документа, че Блокът трябва да работи за гарантиране на „отворени, гъвкави, ликвидни и добре функциониращи глобални пазари за втечнен природен газ“, както с големи производители, като САЩ, Австралия и Катар, така и с потребители, включително Китай, Япония и Южна Корея.
Увеличените покупки от Европа, идващи на фона на нарастващото световно търсене и вече високите цени на LNG, ще имат ефект върху световната търговия.