Европа е изправена пред нова и дълбоко тревожна криза
Производителността в еврозоната изостава сериозно от САЩ и това заплашва европейската икономика
Съединените американски щати увеличават преднината си пред Европейския съюз по отношение на производителността, което предизвиква опасения, че Блокът е изправен пред криза на конкурентоспособността.
Нови данни показват, че производителността в еврозоната е спаднала с 1.2% през четвъртото тримесечие на 2023 г. спрямо година по-рано, докато в САЩ се е повишила с 2.6%. Ако се направи сравнение за последните две десетилетия, се вижда, че производителността на труда в САЩ е повече от два пъти по-висока от този в еврозоната и Великобритания.
В дългосрочен план се предвижда растежът на производителността в САЩ да бъде по-висок спрямо Европа“, смята директорът на базирания на Острова Productivity Institute Барт ван Арк, цитиран от Financial Times.
Според някои икономисти САЩ растат по-бързо от еврозоната отчасти заради по-младото си население. Но основната разлика се дължи на това, че хората в САЩ произвеждат повече за всеки час, който работят.
Политиците от Европейския съюз смятат тази тенденция за дълбоко тревожна.
По-детайлни данни показват, че от 2019 г. насам производството за всеки отработен час – стандартна мярка за производителността на труда – е нараснала с повече от 6% в неселскостопанския сектор в САЩ срещу около 1% в еврозоната и Великобритания за същия период.
Неотдавнашният скок в производителността в Съединените щати идва след огромни фискални стимули, насочени към зелената индустрия.
Еврозоната пък получи по-малко фискална подкрепа от правителствата, а преживя много по-висока инфлация при енергията. Разпокъсаните финансови пазари, фискална политика и регулациите също правят Европа по-податлива на външен натиск спрямо САЩ.
Главният икономист в застрахователната компания Axa прогнозира, че ако производителността в еврозоната продължи да изостава от САЩ в такава степен, растежът на БВП ще бъде с един пункт по-нисък всяка година.
Темата става все по-важна за политиците. Изабел Шнабел, член на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка, каза миналия месец, че е „по-спешно от всякога“ лидерите на еврозоната да преодолеят разликата в производителността със САЩ. Тя каза, че това е необходимо за справяне с „кризата на конкурентоспособността“, като производителите в Европейския съюз са изправени пред по-високи цени на енергията и по-големи предизвикателства с работната сила в сравнение с техните американски или китайски колеги.
ЕЦБ също се тревожи, че спадащата производителност ще увеличи риска инфлацията да остане висока, като повиши разходите за труд за компаниите от еврозоната.
Шнабел каза, че една от основните причини за слабостта на еврозоната е, че тя не е успяла да извлече ефективността на цифровите технологии, както направиха САЩ на по-ранен етап.
Бившият президент на ЕЦБ Марио Драги ще докладва на председателя на Европейската комисия по-късно тази година за по-амбициозни предложения за повишаване на конкурентоспособността на ЕС. Съобщава се, че той е казал на финансовите министри на Блока, че ще трябва да намерят
огромна сума пари за сравнително кратко време“ – както публични, така и частни – за да доведат инвестициите до нивата на САЩ.
Тенденциите на пазара на труда засилиха различията в производителността. Ариан Къртис от консултантската компания Capital Economics каза, че американските работодатели са склонни да автоматизират по-бързо, когато работниците са оскъдни, докато европейците са се съсредоточили „върху наемането на работници, за да запълнят празнините, потенциално дори ако има несъответствия в уменията“.