Европа може да избегне рецесията
ЕЦБ ще вдигне лихвите още няколко пъти, заяви директорът на Центъра за европейски политически изследвания Даниел Грос
Европа все пак може и да избегне рецесия, но всичко зависи от потребителските нагласи и цените на производителите, които пък са ключови фактори за инфлацията. Това коментира директорът на Центъра за европейски политически изследвания Даниел Грос пред БНР.
Икономиката на Европа е сравнително по-добро състояние от прогнозираното през есента. Европейският съюз и еврозоната ще избегнат техническата рецесия и ще отбележат минимален икономически ръст – 0.8% в ЕС и 0.9% в еврозоната.
Мисля, че ще избегнем рецесията, но все още не е дошъл моментът да го отпразнуваме. Все пак крайната цел не е просто да избегнем спад на икономическата активност, а и да постигнем здравословен икономически растеж“, коментира Грос.
По думите му шансовете икономиката да се върне към нормален ръст са добри, но ще има няколко трудни тримесечия. По отношение на лихвените покачвания, Гроз коментира, че очаква още няколко пъти Европейската централна банка да предприеме такива стъпки.
Към този момент изглежда, че цената на природния газ продължава да спада. Това е много важно. Цената на петрола все още е висока, но не твърде висока. Това ми дава увереност, че можем да очакваме икономически растеж. Дали водещите лихви ще са на ниво от два или три процента няма кой знае какво значение.“
Той коментира, че войната в Украйна най-вероятно ще продължи няколко години и политическите лидери трябва да се подготвят за това. Въпреки това ефектът от покачването на цените на енергоносителите и суровините заради войната вече е почти преодолян. Според Грос ключовият въпрос сега е колко бързо Западът може да ускори производството на военна продукция, но и да намери резерви, за да продължи финансовата подкрепа за Киев.
Фондовете, които използваме, за да оказваме помощ на Киев, проформа се водят дългове, но те никога няма да ни бъдат възстановени. Частично тези фондове се набавят чрез емитирането на общи облигации на Европейския съюз. Програмата „Следващото поколение Европейски съюз“ е за 750 милиарда евро. Помощта за Украйна е между 15 и 20 милиарда. Това наистина е пренебрежимо малко.“