Европейска политическа общност: Каква е целта на новия форум?
Идеята на френския президент Еманюел Макрон събира 44 държави и може да се превърне в „силен сигнал“ за Путин
Лидерите на 44 европейски държави, сред които и българският държавен глава Румен Радев, се събират за първа учредителна среща на върха на Европейската политическа общност (EPC). Събитието трябва да се превърне в грандиозно шоу на солидарност за континент, затънал в множество кризи. Не е ясно какво точно цели да постигне форумът, пише Reuters в свой анализ по темата.
Европейската политическа общност е плод на въображението на френския президент Еманюел Макрон и обединява 27-те държави-членки на Европейския съюз, но и 17 други държави – някои от които чакат да се присъединят към Блока. Обединеното кралство също е част от общността, въпреки че вече не е член на ЕС.
Дипломат от ЕС казва, че събирането на толкова много лидери в Прага ще изпрати „много силен сигнал“ на руския президент Владимир Путин за противопоставяне на войната, отприщена в Украйна след неговото нахлуване през февруари. Дипломатите казват, че до момента не съществува такова общоевропейско групиране и това е добър момент да се създаде, тъй като целият континент се бори с последиците от войната, включително заплахата за мира и сигурността, както и икономически опустошителната енергийна криза.
Но в навечерието на срещата върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел каза, че при толкова много лидери, които се срещат за половин ден, това може да бъде само „първоначален обмен“ и все още има неразрешени въпроси относно крайната цел на форума. Според Борел е необходима повече яснота относно основната цел на форума, членството в него, отношенията му с ЕС. Не е ясно и как държавите, участващи в него ще взимат решения, нито пък дали ще разполага със собствен бюджет.
Някои вече описват Европейската политическа общност като просто още една възможност за разговори, но форумът ще бъде труден за управление – не само заради множеството държави, участващи в него, но и заради традиционното съперничество между някои членове, започвайки от Армения и Азербайджан до Гърция и Турция.
Все пак Муджтаба Рахман, управляващ директор на Eurasia Group за Европа, казва, че форумът може да е възможност за ЕС да напредне в стратегическите си цели по отношение на енергийните доставки, миграцията, сигурността и отбраната. Според него решението на британския премиер Лиз Тръс да присъства на Срещата на върха може да улесни възстановяването на връзките между Брюксел и Лондон, които бяха развалени заади споровете за Северна Ирландия след Брекзит.
Срещата на Европейската политическа общност ще се проведе в Пражкия замък, който е основан преди повече от 1000 години. Тя ще бъде последвана от среща на лидерите на ЕС в петък, чиято основна тема ще е свързана с високите цени на газа и разходите за енергия. Най-вероятно ще бъде обсъден и обявеният пакет от 200 млрд. евро, с който Германия цели да подпомогне бизнеса и домакинствата – нещо, което другите страни членки в Блока никога не биха могли да си позволят.