Еврозоната ще направи България популярна и сигурна за големите инвеститори
Липсата на готови логистични площи кара международните компании да избират съседни държави като Румъния
България не е позната на чуждестранните инвеститори като място с минимален инвестиционен риск. Много от тях разбират за валутния борд и това колко нерискова е нашата страна едва след като я посетят. До голяма степен това се дължи на лошата реклама, която имаме.
Ето защо влизането на България в еврозоната би дало една по-голяма популярност и сигурност на страната ни в очите на международните инвеститори. Това каза Владимир Гюрджиев, директор "Логистични и индустриални активи" в Lions Head Investments Bulgaria, който взе участие в тазгодишната международна конференция за индустриални имоти, организирана от платформата БГСКЛАД.
Отлагането на еврото като ефект е дефект. Ние трябваше вече да сме в еврозоната. Да, забавянето ни дава допълнително време за подготовка, но ако продължаваме така, ще загубим и това време. Има изключителна нестабилност във финансовия сектор в глобален мащаб и може би това ни дава време, но не виждам какво правим през това време“, каза Гюржиев.
Той е на мнение, че липсата на спекулативно строителството в сферата на логистичните имоти е причината толкова много международни компании да предпочетат Румъния пред България, за да отворят своята логистична база.
Владимир Гюрджиев обясни, че многократно води разговори с инвеститори, които искат готова сграда, с определена площ, в която да се нанесат на следващия месец. И поради липсата на такава в България те се отказват и се насочват обикновено към Румъния, където има много такива сгради.
Но не отрича и факта, че за разлика от пазара на недвижими имоти, в сектора на логистичните сгради спекулативното строителство почти не се практикува и не се харесва много от инвеститорите.
Свободни площи
В този ред на мисли Димитър Христов, старши консултант "Логистика и индустриални имоти" в CBRE клон България, казва, че в София в момента се наблюдава историческо ниско ниво на свободните площи.
В момента има под 2% свободни площи. В сравнение с предишни години, тогава сме имали между 3 и 4%. Всяко едно търсене на площ над 10 000 кв. метра в София няма къде да го насочим“, казва той.
По време на дискусията се повдигна и въпросът за десетките изоставени индустриални сгради в цяла България. Експертите казват, че е много по-скъпо да се реновира една сграда, отколкото да се построи наново. Но за развитието на модерни логистични центрове и паркове са необходими усилия не само от страна на частния бизнес, но и от държавата.
Поглед напред
В последните години градската логистика се е превърнала в предпочитана. Тя обаче не е подходяща за всеки тип бизнес. В този сектор се наемат бази с площ до около 500 квадратни метра и е особено подходяща за бизнеси, които залагат на бързите доставки. Докато при външната логистика говорим за площи от 2000 квадратни метра и нагоре, обяснява Мирослава Александрова, мениджър корпоративно развитие „Ист Ринг София“.
Нови играчи
Традиционно София продължава да е притегателен център за нови инвестиции в сферата на логистичните имоти и развитието на индустриални паркове. Наред със столицата, Пловдив и Русе също са сред любимите места за строеж на нови индустриални имоти.
Плевен също се нарежда сред тези дестинации, казва Никола Белчев, който отговаря за логистиката и индустриалните имоти в Colliers International.
От думите на Мирослава Александрова става ясно още, че „Ист Ринг София“ има амбиция да започне строеж на две нови логистични сгради на територията на София, както и на буферен паркинг за тирове.