Евтиният петрол продължава да събаря икономики
Нигерия, Азербайджан и Саудитска Арабия преговарят да получат кредит за подкрепа
Спадът в цените
на петрола от началото на годината изостри фискалните проблеми на страните, зависими от износа му. Две от тях - Нигерия и Азербайджан - вече преговарят с
международните финансови институции да получат кредит за подкрепа. Изразходването
на резервите е довело до необходимостта двете страни да привличат чуждестранна финансова
помощ.
Правителството на Нигерия апелира към Световната банка (СБ) с искане за заем, за да покрие поне част от бюджетния дефицит, който се очаква тази година да се удвои до $ 11 млрд. По-рано, нигерийското правителство съобщи за намеренията си да привлече около половината средствата от вътрешния пазар, а останалите - за сметка на чуждестранни заеми.
В частност, обемът на искания кредит от Световната банка и Африканската банка за развитие, може да е около $ 3.5 милиарда. "Нигерия не е подавала молба за спешно финансиране, но ние обсъждаме възможностите за покриване на дефицита", съобщиха вчера от Министерството на финансите.
Сега Нигерия се опитва да инициира съвместно съкращаване на производството на нефт в подкрепа на поддържането на цените. Спадът в цените на петрола доведе до рязкото намаляване на приходите от износ (от нефт идват над 80% от печалбите на страната), които са довели до влошаване на икономическата ситуация.
През 2015 г. растежът на икономиката, според МВФ е в размер на 3% от БВП спрямо 6.3% година по-рано. За да се компенсира спадът в икономическия растеж, правителството очаква драстично да се увеличи правителствената подкрепа на инфраструктурни проекти, които се планира да привлекат заеми.
Преговори със СБ и МВФ провеждат и азербайджанските власти. Министърът на финансите Самир Шарифов заяви миналата седмица, че страната може да поиска заем за три месеца, шест месеца или повече. С международните кредитори, заяви той, обсъждаме либерализацията на икономиката и преговорите дават възможност да се поиска финансова подкрепа (предполага се, че заемът може да бъде до $ 4.0 милиарда, от които $ 3.0 милиарда от МВФ).
Да се взимат заеми от международния пазар, става все по-сложно. В петък агенция Standard & Poor`s понижи инвестиционния рейтинг на Азербайджан, като намали кредитната оценка на страната. Агенцията очаква, че след като приходите от петрол се понижат, рязко ще се свие и потреблението през 2016 г.
Саудитска Арабия също е притисната да съкрати бюджетните си разходи заради падащите международни цени на петрола. На страната за първи път ще се наложи да изтегли международен кредит. Според мнозина кредитни анализатори размерът на дълга ще зависи от цените на петрола и от финансовите резерви на кралството.
Миналата година Саудитска Арабия пусна държавни облигации на вътрешните пазари за първи път от 2007 г. Местните банки са придобили облигации на обща сума от 15 млрд. риала (4 млрд. долара). Възможно е страната да пусне доларови облигации и на външните пазари на стойност от 5 милиарда долара, предаде Новое Время, цитирана от Фокус.
Саудитска Арабия разглежда и възможността да приватизира най-голямата петролна компания в света „Сауди Арамко“, чиято оценка възлиза на над трилион долара. Според анализаторите, дори е достатъчно само 5% от акциите на компанията да бъдат продадени, за да се покрие годишния бюджетен дефицит на страната с получените средства.