Фед е непоколебим в битката с инфлацията
Инвеститорите се подготвят за „рецесията на Пауъл“, която може да настъпи съвсем скоро
Пропастта между краткосрочните и дългосрочните разходи за заеми на САЩ достигна най-широката си точка от 1981 г. насам, в знак, че инвеститорите очакват Федералният резерв да запази курса си в битката с укротяването на инфлацията, дори когато притесненията от рецесията нарастват, пише FT.
Доходността на двугодишните държавни облигации се търгуваше в сряда на 4.2%, докато доходността на 10-годишните възлизаше на 3.4%, което доведе до разликата между двете до 0.84 процентни пункта. Моделът, известен като „инверсия“ на кривата на доходност, предхожда всеки икономически спад в САЩ през последните 50 години.
Задълбочаването на инверсията идва след доклад от миналата седмица, показващ, че икономиката на САЩ продължава да добавя работни места със стабилни темпове през ноември и че активността в обширния сектор на услугите продължава да расте бързо.
Въпреки че данните рисуват оптимистична картина за състоянието на икономиката, някои инвеститори се притесняват, че това ще насърчи Фед да продължи да повишава лихвените проценти през следващата година, след като ги увеличи от почти нула до диапазон от 3.75 до 4 процента през 2022 г. По-високите разходи за заеми, от своя страна, се очаква да окажат натиск върху икономиката и потенциално да предизвикат рецесия.
Пазарът залагаше, че Фед ще бъде принуден да намали темпото. Изминалата година ни научи, че пазарът сгреши по отношение на това предположение“, каза Едуард Ал-Хусаини, старши анализатор в Columbia Threadneedle.
Промените на пазара на облигации в САЩ също показват, че инвеститорите се движат повече в съответствие с това, което Фед каза, че очаква за следващата година. Въпреки че кривата на доходност се изравняваше през цялата година, тя скочи от най-ниските си нива в края на ноември. Така миналата седмица инвеститорите започнаха да оценяват две намаления на лихвите до края на 2023 г., като и двете показват разхлабване на паричната политика.
Тази пропаст между Фед и пазара беше особено очевидна след реч на председателя Джером Пауъл миналата седмица, в която той сигнализира, че въпреки че централната банка на САЩ ще забави темпото си на повишаване на лихвените проценти на срещата си през декември, тя ще направи това, за да позволи на лихвите да остават по-високи за по-дълго време. Пазарите се фокусираха върху първата част от изказването, не върху втората.
След публикуването в петък на доклада за работните места в САЩ обаче, рязкото движение на кривата на доходността се провали, въпреки че намаленията на лихвените проценти през следващата година са предвидени. Фючърсните пазари в момента предполагат „терминалния“ процент на федералните фондове или че пикът в този цикъл ще бъде около 5 на сто през май при очаквания за 4 на сто през септември.
Докладът за заплатите ни напомни, че пазарът на труда остава на много добро място и очакваме това да се отрази в по-висока крайна ставка в точките“, каза Бен Джефри, стратег за цените в САЩ в BMO Capital, позовавайки се на тримесечното проучване на Фед сред длъжностни лица за това къде ще бъдат икономиката и паричната политика през следващите години, известно още като „точков график“.
Следващият точков график ще бъде публикуван на срещата на Фед през декември.
Най-основният сигнал, изпратен от инверсията на кривата на доходност, е, че инвеститорите вярват, че увеличенията на Фед в краткосрочните лихвени проценти ще успеят да забавят рязко инфлацията. Големината на тази инверсия тогава отразява както драматичния темп на повишаване на лихвените проценти, така и факта, че Фед се е придържал към това темпо, въпреки че инвеститорите са променили очакванията си за инфлацията и растежа.
„Смятаме, че формата на кривата на доходност е мярка за степента, до която паричната политика може да се затегне, а пазарът очевидно смята, че стягането ще продължи доста време“, каза Марк Кабана, ръководител на лихвените стратегии в САЩ в Bank на Америка.
Джонатан Кон от Credit Suisse добави, че задълбочаващата се инверсия на кривата на доходност предполага, че инвеститорите вярват, че Фед се е ангажирал с
усмиряване на инфлацията, дори ако трябва да пожертва прогнозния растеж или рецесията“.
В проучване през декември, проведено от Инициативата за глобални пазари към Чикагския университет (бизнес училище Буут) в партньорство с FT, 85% от икономистите казаха, че очакват Националното бюро за икономически изследвания - арбитърът на рецесията в САЩ - да декларира една до следващата година.
Въпреки че кривата на доходност е надежден индикатор за рецесия, информацията, предадена от дълбочината и степента на инверсията, подлежи на дебат.
Обърнатата крива на доходност всъщност е доста добър сигнал за рецесия, без да предоставя информация за нейната дълбочина или тежест“, каза Гай Лебас, главен стратег за фиксирани доходи в Janney Montgomery Scott.
„В този случай инверсията вероятно ни казва повече за инфлацията и посоката на инфлационните рискове, отколкото за дълбочината или тежестта на рецесията“, допълни той.
Докато стратези като Лебас твърдят, че степента на инверсия на кривата на доходност може да не предскаже директно степента на предстоящата рецесия, сегашното задълбочаване може да има по-широки последици, ако доведе до промени в поведението на инвеститорите.
„По-важният аспект на кривата на доходност е какво прави с поемането на риск. Това е самоподсилващ се механизъм“, каза Грегъри Питърс, главен инвестиционен директор за фиксиран доход в PGIM.