Фед може да срине жилищния пазар
Инвеститорите се страхуват, че агресивното повишаване на лихвените проценти ще навреди на икономиката на САЩ
Инвеститорите започват да се страхуват, че агресивното повишаване на лихвените проценти на Федералния резерв може да навреди на икономиката на САЩ. Една област, предизвиква особено безпокойство - жилищния пазар. Увеличаването на лихвените проценти вероятно ще доведе до по-високи лихви по ипотечните кредити, което ще накара хората да се замислят преди да закупят жилище, пише CNN Business.
Засега продажбите на жилища намаляват, но цените остават стабилни. Някои икономисти предупреждават, че продължаващите исторически повишения на лихвените проценти от Фед може да рискуват да сринат жилищния пазар, подчертавайки трудната задача, пред която е изправена централната банка.
Според доклада за индекса на потребителските цени от вторник, разходите за жилища са се повишили с 0.7% през август и са се увеличили с 6.2% на годишна база - това е най-голямото увеличение от 1991 г. насам.
Това увеличение беше до голяма степен отговорно за по-високия от очаквания темп на инфлация през август. В съчетание със стегнатия пазар на труда, тези високи цени дават основание на Фед да продължи да работи усърдно на политическата среща следващата седмица, а и след това”, заяви Марвин Лох, старши стратег в State Street.
“Фед трябва да намали жилищните разходи с около половин процентен пункт, за да постигне крайната си цел за инфлация. Тази работа няма да е лесна. Цените на жилищата могат да останат перманентно високи, дори когато Фед работи върху това да им противодейства”, добави Лох.
“Цените на жилищата са като “лепкавата” инфлация - няма да се понижат скоро“, заяви Джоузеф Брусуелас, главен икономист в RSM US.
„Ето защо Федералният резерв ще трябва да демонстрира решителност, като увеличи лихвения процент със 75 базисни пункта на заседанието си през септември, въпреки окуражаващите спадове в транспорта и енергията“, допълни той.
Рисковете
Някои икономисти твърдят, че кризата на жилищния пазар, започва да наднича зад ъгъла. Продажбите на имоти са намалели през юли за шести пореден месец. Започнатото жилищно строителство, също се срина този месец, тъй като разходите за строителни доставки останаха високи и потенциалните купувачи бяха изхвърлени от пазара.
Така че трябва ли Фед да продължи с историческите лихвени повишения? Добре е Централната банка да е внимателна - забавянето на жилищния сектор предшества 9 от последните 12 рецесии, а инвеститорите не са забравили катастрофалната жилищна криза в САЩ през 2008 г.
Въпреки че има доста причини да се предполага, че докладът на CPI за изоставането на жилищния пазар и за понижените цени ще стане факт, сривът на пазара не е близо.
Все пак служителите на Федералния резерв ще бъдат изправени пред трудно решение през следващите месеци. Дали да използват устойчивостта на жилищния пазар като възможност да продължат напред с агресивните увеличения на лихвите и да рискуват срив?
Лихвите се вдигат, сметките се увеличават
Цените на газа в САЩ се понижават. Но зимата идва и главният изпълнителен директор на Chevron - една от най-големите енергийни компании в света - предупреждава, че облекчението скоро може да бъде компенсирано от високите сметки за отопление.
Със сигурност има риск разходите да се повишат за американските потребители”, каза председателят и главен изпълнителен директор на Chevron Майк Вирт за CNN.
Вирт не прогнозира увеличение от величината, наблюдавана в Европа, където цените на природния газ скочиха до небето, тъй като Русия ограничи износа на синьо гориво. Въпреки това той предупреди, че сметките в САЩ може да бъдат „значително по-високи“ тази зима.
Цените на петрола остават много високи. Това помогна за увеличаване на продажбите, печалбите и цените на акциите на компании като Chevron. Акциите на петролния производител са се повишили с 36% от началото на годината.
„Признавам, че високите цени на енергията са трудни за потребителите. Ето защо говорихме за увеличаване на производството, опитвайки се да повишим предлагането на пазарите в стоковия бизнес“, каза той.
„Минаваме през различни цикли. Преди две години губехме милиарди долари на тримесечие. Сега правим изключително силни печалби“, допълни Вирт.