Fitch препотвърди кредитния рейтинг на България
Въпреки политическата криза международната агенция смята, че партиите ще приемат бюджет с около 3% дефицит
Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България „BBB“ с положителна тенденция. Агенцията посочва, че позицията на България е подкрепена от членството в ЕС, стабилни публични финанси и дългогодишен валутен борд. В същото време обаче ниското ниво на инвестиции, демографската криза, политическата криза и корупцията пречат на страната да разгърне потенциала си.
Въпреки вихрушката от избори в последните две години Fitch вярва, че „ключовите политически партии“ остават ангажирани с приемането на еврото. Според агенцията основните рискове около графика за присъединяване към валутния съюз са свързани с инфлацията.
Предвид значителната несигурност относно траекторията на инфлацията, остава под въпрос дали България ще изпълни критерия за ценова стабилност в средата на 2024 г. (ключовата дата за приемане на еврото през 2025 г.)“, посочва FItch.
Агенцията посочва още, че „при равни други условия бихме повишили дългосрочния рейтинг на България с две степени“ при влизането на страната в еврозоната. Именно това е един от основните аргументи за приемане на еврото, тъй като след евентуално повишаване на рейтинга финансирането на България ще стане много по-изгодно.
Според Fitch продължителната политическа нестабилност вече тежи върху реалната икономика на България, тъй като е забавила усвояването на средства от Европейския съюз и напредъка по Плана за възстановяване.
Според агенцията Бюджет 2023, който все още не е приет, няма да бъде с 6.2% дефицит, какъвто служебният кабинет предлага, а със само 3.4% или малко извън критериите на Европейската комисия за еврозоната. През 2024 г. се очаква бюджетният дефицит да се стесни до 2.5%. Според Fitch фискалната дисциплина на България през годините и ангажиментът на „ключови политически партии“ за фискална консолидация ще са факторите за стабилизиране на държавните финанси.
Въпреки по-големите дефицити, които се очакват в средносрочен план, коефициентът на публичния дълг на България ще остане много нисък в сравнение със страните от ЕС. Очакваме съотношението публичен дълг/БВП да остане под 30% през прогнозния период“, допълва Fitch.
Агенцията прогнозира средногодишната инфлация в България да се забави от 13% през 2022 г. до 9.6% тази година, а растежът на брутния вътрешен продукт – от 3.4% на 1.3%. Fitch смята, че частното потребление ще остане силно, а растежът на инвестициите ще започне да се ускорява.
Основни фактори, които биха могли да доведат до положителни действия по рейтинга, са:
- напредък към присъединяването към еврозоната, включително увереност, че България отговаря на критериите за членство и срока за приемане на еврото;
- подобряване на потенциала за растеж на икономиката, например чрез въвеждане на структурни и управленски реформи за подобряване на бизнес средата и/или ефективно използване на средствата от ЕС.
Фактори, които биха могли да доведат до негативни действия по рейтинга, са:
- липса на напредък в присъединяването към еврозоната поради постоянна политическа нестабилност или неизпълнение на критериите за конвергенция;
- по-ниски перспективи за растеж в средносрочен период, предизвикани например от значителен неблагоприятен макроикономически шок или инфлация, която се е задържала на високи нива.