Фондация „Ела и ти“, която води хора с увреждания по планини, реки и язовири
Доброволците им помагат да достигнат до труднодостъпни места и да разширят техния кръгозор
От 2017 г. насам Фондация „Ела и ти“ помага на хора с увреждания да се докоснат до непознатия за тях свят на българската природа. Тогава нейният основател Гергана Дойчинова започва да събира опаковки от различни продукти с идеята да прави вещи, които са красиви, но същевременно отпадъците да се усвояват с цел опазване на околната среда. В този процес Дойчинова включва и хората с увреждания с идеята те да имат някаква ангажираност, да развиват трудови навици, да се подпомагат един друг и да са удовлетворени от свършената работа.
Гергана Дойчинова е доброволец от 17-годишна, като е работила с уязвими групи – сред които самотни майки и наркозависими – водила е и арт терапия на хора с увреждания.
Тогава се насочих към групата на хората с увреждания, защото си казах, че всеки един от нас може утре да бъде на тяхното място, че те са хора, в които тупти същото сърце като нашето и имат същите желания, стремежи и мечти като нашите. Но поради различни фактори, те остават сякаш в периферията на обществото, защото изпитват трудности, а и обществото се страхува от непознатото, не знае как да се държи с хората с увреждания”, заяви пред Economic.bg Гергана Дойчинова, основател на Фондация „Ела и ти“.
По думите ѝ за нея водещото е да се изграждат мостове между хората с увреждания, като им бъде показан един по-различен свят.
„Така за първи път през 2018 година ми хрумна идеята да заведем хора с увреждания в пещерата „Съева дупка“. На тях много им хареса и затова започнах да мисля в посока как да надграждаме – излязохме от подземния свят и преминахме към водни, земни и въздушни приключения. Плавахме по реки и язовири, качихме се нависоко в планината, полетяхме с крило. Целта е хората с увреждания да се почувстват спокойни в една приятелска атмосфера“, каза Дойчинова.
Трудна, но добра организация
Гергана Дойчинова обясни, че благодарение на физическите усилия на доброволците, хората с увреждания успяват да достигнат до труднодостъпни места. А отзивите, които оставят всички след всяко едно събитие, са изключително позитивни и говорят за това, че участниците намират смисъл в тези мероприятия. Дойчинова допълни, че във Фондация „Ела и ти“ вече има три поколения доброволци, което показва силната приемственост.
Жертвайки себе си, доброволците стават причината за нечия усмивка. Затова избягваме придвижване с превозни средства, впрягове с животни или моторни шейни, където няма физическо участие на доброволци. Връзката човек-човек се заражда и укрепва по време на силни преживявания”, подчерта тя.
Снимка: Александър Дмитриев (Alexpuw)
По думите ѝ сам по себе си процесът по транспортирането на хората с увреждания до тези труднодостъпни места изисква много добра организация.
„Трудно е да мотивираме хората с увреждания да излязат извън зоната си на комфорт, защото техният свят и познания са доста по-ограничени. Всичко това, което ние искаме да им покажем, те са го виждали или на снимка, или по телевизията. Човек се страхува от непознатото, затова доверието при нас е много голямо. От друга страна, работим с доброволците като ги мотивираме да участват. И самото придвижване също е трудно – в планината става със специални колички или през зимата с лежащи спасителни шейни, в пещерите – с въжени системи“, допълни Дойчинова.
Тя обясни, че събития се провеждат през всички сезони, дори през зимата на -20 градуса, а целта на Фондация „Ела и ти“ е мероприятията да се организират поне един път месечно.
Предварителната подготовка
По думите на Гергана Дойчинова участниците в преходите трябва да имат предварителна подготовка за събитията – винаги са информирани къде отиват, какво предстои, какви дрехи, обувки, храна и екипировка трябва да носят. От Фондация „Ела и ти“ провеждат и инструктаж, като са разписали мерки за безопасност, които всеки един участник – независимо от това дали е човек с увреждане, или доброволец – е длъжен да прочете преди всяко събитие и да подпише декларация, че е съгласен с всичко.
Дойчинова обясни, че емоциите, които изпитват хората с увреждания, когато достигнат до някой висок връх с красива гледка, са неописуеми.
Хората с увреждания се изумяват от неща, които на нас почти не ни правят впечатление, защото сме ги виждали много пъти – например от „Морените“ на Витоша, от лифта на хижа „Алеко“, от снега в планината, от стадо крави – за тях абсолютно всичко предизвиква голям интерес. Радостта и щастието за тях са толкова големи, че не може да се опише с думи. Грейналите усмивки на лицата им говорят много повече“, обясни Дойчинова.
Снимка: Александър Дмитриев (Alexpuw)
„В пещера „Проходна“ имахме интересна случка. Тогава вдигахме хората с въже на височина 50 метра. Всички бяха застинали, но никой не се престраши да е първи. Тогава едно момче с увреждане каза, че иска да е първи и се качи на въжето. Малко след това доброволците си казаха, че щом той може, значи и те могат. Така хората с увреждания дават мотивация на останалите, дават им силата, от която имат нужда“, допълни тя.
Интерактивен пътеводител на София и Витоша
Фондация „Ела и ти“ създават и интерактивен пътеводител на София и Витоша, където са представени културните забележителности на града от хора с увреждания, които използват своя творчески начин – разказ, снимка, рисунка, пластика, жест и др. Чрез различните творчески форми, като изразно средство, за първи път тази група хора заема активната позиция, провокирайки посетителя да види културните забележителности по различен, непознат му до момента начин.
Целта ни беше да погледнем забележителностите на града през погледа на хората с увреждания, защото техният свят е много по-малко познат за нас. Представихме проекта в училище, а учениците останаха изумени как хората с увреждания забелязват много повече неща от тях“, каза Дойчинова.
В процеса на създаване на интерактивния пътеводител участниците се запознават с историческото и културно наследство на София, като част от европейските такива.
Политики за хората с увреждания
По думите на Гергана Дойчинова хората с увреждания остават сякаш в периферията, а държавата се опитва да работи в посока тяхното приобщаване, като подкрепя проектите на различни НПО.
Носим тежкото наследство от годините на комунистическия режим, когато всички тези хора с увреждания бяха изтиквани в най-затънтените кътчета на страната, така че да бъдат държани далеч от обществото, все едно не съществуват. След падането на комунизма започна пробуждането в тази посока, но това е един много дълъг процес, който е свързан не само с политиката на държавата, а и с нагласата на обществото. Нужна е промяна в мисленето на хората. Трябва да бъде изтрита тънката червена линия на социалното изключване“, смята Дойчинова.
Подкрепа
Фондация „Ела и ти“ се нуждаят от щатни служители поне на половин работен ден. Освен това имат нужда от помещение, което да служи за седалище на фондацията, където да могат да развиват дейността си и където да съхраняват инвентар. В момента всичко това се помещава в личния апартамент на Гергана Дойчинова и в част от гаража на един приятел, което, разбира се, е временно решение.
Всеки, който желае, може да дари по сметката на фондацията. С лични средства отворих и Арт магазин към фондацията, с който се опитвам да подкрепям дейността ѝ. И тук ни е нужен човек, защото има доста работа”, допълни тя.
За дейността си Гергана Дойчинова получава няколко награди. Първата от тях е Годишната награда за доброволчество в категория „Смел подход“ на Time Heroes през 2018 г. А през декември 2023 г. Дойчинова печели още две награди - едната е от Фондация „Лъчезар Цоцорков“ в кампанията „Окрили доброто“, а другата е „Даниела Сеизова - в името на живота“. Годишна награда за доброволчество на БЧК получава и доброволец от фондацията - Радинел Паргов - а на същото събитие „Ела и ти“ е отличена за кауза на 2023 година.
Дори само един човек да повярва в каузата и да ме последва, ме прави победител. Малките неща водят до големи промени”, заключи Гергана Дойчинова.
Снимка: Александър Дмитриев (Alexpuw)