Франция ограничава производството на ядрена енергия
Френските реки са твърде горещи, за да могат да охлаждат безопасно реакторите на централите
Electricite de France SA (EDF) обяви, че е вероятно да намали допълнително производството на електроенергия от ядрените мощности във Франция. Причината е горещото време, което повишава температурите на реките, заплашвайки с влошаване на енергийната криза във втората по големина икономика в Европейския съюз, пише Bloomberg.
Най-големият производител на атомна енергия в Европа, обикновено нетен износител на ток през по-голямата част от годината, сега внася. Ядрените неволи не са проблем само за Франция, но и за страни като съседна Германия, на които ще им се наложи да изгарят повече газ, за да произвеждат необходимото електричество, вместо да съхраняват горивото в хранилищата си за зимата.
Френската енергийна компания заяви късно във вторник, че електроцентралите на реките Рона и Гарона вероятно ще произвеждат по-малко електроенергия през следващите дни, но ще има достатъчно производство, за да поддържат мрежата стабилна. Горещата вълна повишава температурите на реките, ограничавайки способността на комуналното предприятие да охлажда реакторите.
Ограничаването на производството заплашва допълнително да повишат цените на електроенергията, които вече са близо до рекордните нива във Франция и Германия. Европа страда от най-тежката си енергийна криза от десетилетия, тъй като съкращенията на доставките, направени от Русия в отговор на санкциите, водят до скок в цените.
Река Рейн в Европа е на ръба на ефективно затваряне
Френските реки са част от по-широк проблем в Европа, която е засегната от седмици сухо и горещо време.
В Германия Рейн е на ръба да бъде затворена за корабоплаване, тъй като е станала твърде плитка, за да преминават баржите. Това възпрепятства доставките на въглища, които са все по-необходими за производство на електроенергия, след като Русия намали притока на газ по газопровода „Северен поток“.
Корабоплаването е станало по-трудно и по Дунав, а най-дългата река в Италия – По – е твърде плитка, за да напоява земеделските ниви.
Температурите в Париж ще достигнат 36 градуса по Целзий в сряда, докато „силна жега“ ще се задържи във Франция и Германия през следващите пет дни, според прогнозата Maxar Technologies Inc. Нивата ще останат много над средните през следващите две седмици , според модела на Bloomberg.
Съгласно френските правила EDF трябва да намали или спре ядрената продукция, когато температурите на реката достигнат определени прагове, за да се гарантира, че водата, използвана за охлаждане на централите, няма да навреди на околната среда, когато бъде пусната обратно във водните пътища.
Изпадналата в затруднение компания е изчислила, че продукцията тази година ще бъде най-ниската от повече от три десетилетия, тъй като множество централи са затворени за поддръжка и проверки. Проблемите му принуждават икономиката да разчита на внос от съседи, включително Обединеното кралство, което е изправено пред собствена енергийна криза.
Пазарът получи известно облекчение в сряда, тъй като ядреният капацитет на Франция нарасна до 49% от 44% в понеделник, след като два реактора бяха рестартирани, според изчисления на Bloomberg, използващи данни от мрежовия оператор RTE.
Германската електроенергия за година напред леко се оттегли от вчерашния рекорд от 405 евро до 398 евро за мегаватчас на European Energy Exchange AG.