Франция постави началото на европейския ядрен съюз
Декларацията за развитие на сектора е подписана от 11 държави, включително България
Единадесет страни от ЕС декларираха желанието си да "укрепят европейското сътрудничество" в ядрената енергетика, за да разработят "нови проекти", като вземат предвид ядрената енергия в декарбонизацията на икономиката. Това пише Le Figaro, позовавайки се на заключителната декларация на министрите на енергетиката на тези държави.
Декларацията беше подписана след двудневен неформален Съвет на ЕС в Стокхолм, на който бяха обсъдени въпроси, свързани с телекомуникациите, транспорта и енергетиката.
От изявлението следва, че Франция, България, Хърватия, Чешката република, Унгария, Финландия, Холандия, Полша, Румъния, Словакия и Словения се съгласяват да "подкрепят нови ядрени проекти", основани по-специално "на иновативни технологии", както и "експлоатация на съществуващи електроцентрали".
Министрите се споразумяха да насърчават по-тясното сътрудничество между своите национални ядрени сектори, за да осигурят най-доброто сътрудничество във веригите за доставки и да проучат съвместни промишлени проекти и програми за обучение в подкрепа на нови проекти.
Le Figaro посочва проактивната роля на Франция в развитието на тази перспектива.
На 27 февруари европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон каза пред репортери в Стокхолм, че е имало значителни промени в енергийната система на Европа през годината и ЕС значително е намалил зависимостта си от руските енергийни източници.
В същото време тя призова да не се спира дотук и да продължи "работата по диверсификация, въвеждане на възобновяеми енергийни източници, намаляване на търсенето на енергия и нейното съхранение".