Властта ще прави нова поръчка за лизинг на въздушни линейки
Държавното дружество „Хели Мед“ бе пред подписване на договор за лизинг на два хеликоптера, но властта реши да го закрие
Служебната власт изненадващо реши, че България трябва да си осигури поне два медицински хеликоптера на лизинг, с които да започне обучението на медицинските екипи. За целта предстои Министерство на транспорта да стартира поръчка. Това стана ясно от пресконференция на служебния здравен министър Асен Меджидиев.
Новината идва на фона на закритото преди дни дружество „Хели Мед Сървиз“, което бе пред подписване на договор за осигуряването на две въздушни линейки на лизинг. Машините трябваше да подсигурят търсенето и спасяването на хора в страната преди закупуването на 6-те медицински хеликоптери, за които здравното ведомство се договори с италианската компания Leonardo S.p.a. в отделна поръчка.
Силно се надяваме, че тази процедура за поръчка на два лизингови хеликоптера няма да има пречки. Надяваме се да протече максимално бързо и да имаме в най-кратки срокове двата хеликоптера, преди да дойде първия от „Леонардо“, коментира здравният министър.
Припомняме, че първият хеликоптер от италианската компания ще бъде доставен през декември. По думите на Меджидиев дотогава медицинските екипи трябва да са преминали обучение, но и инфраструктурата за въздушните линейки да е готова.
Двата хеликоптера, които ще бъдат взети на лизинг, ще бъдат в оперативни бази в Долна Митрополия и на летище „Враждебна“. По думите му това са базите, в които машините ще стоят в готовност и при нужда ще оказват спешна медицинска помощ.
Въздушната медицинска помощ се финансира със средства по Плана за възстановяване и устойчивост и по проект базите в България трябва да са поне 5. След подписване на договора с Leonardo S.p.a. ще се освободи финансов ресурс за изграждане на останалите оперативни бази.
Засега хеликоптерите ще летят само през деня, заяви Златко Златев, генерален директор на Държавния авиационен оператор. Целта е първо да се усвои авиационната техника, тъй като полетите по търсене и спасяване нощем са рискови. По думите му в Министерство на транспорта е създадена работна група, за да бъде обявена процедура за наемане на HEMS оператор, който да започне максимално бързо с два вертолета, разположени в двете бази в Плевен и София.
Здравният министър заяви, че програмата за обучение на медици вече е готова. В следващата седмица ще се избират екипи, които да минат през катедра „Авиационна медицина“ към Военномедицински институт и след това да проведат 3-седмичен курс. Ще бъде определен екип и за координационния център в София, който ще прави връзка със структурите на МВР и 112.
Меджидиев заяви, че след обиколки в страната по лечебни заведения, вече са установени местата за изграждане на хеликоптерни площадки. Те ще бъдат предоставени на транспортното ведомство и на Министерство на отбраната, които ще трябва да кажат дали са подходящи, а след това ще бъде стартирана и поръчка за изграждането им.
При избора на лечебни заведения е търсен критерии за спазване на т.нар. „златен час“, а не площадките. По думите на министъра е важно, когато пациент постъпи да може да му бъде оказана нужната помощ и болницата да разполага със специалисти.
Всички министерства са мобилизирани на най-високо ниво, за да сме готови с екипи и инфраструктура“, заяви Меджидиев.