Френска компания ще опита да превземе пазара на литий в Европа
Металът и редкоземните елементи скоро ще бъдат по-важни от петрола и газа
Френската компания за минерали Imerys заяви в понеделник, че иска да стане водещ доставчик на литий в Европа чрез разработване на минен проект във Франция, предава Reuters. Новината за амбициите ѝ идва в момент, когато конкурентите на Стария континент бързат да се впуснат в местно производство на ключовата суровина, необходима за направата на батерии за електрически превозни средства. В момента материалът се доставя почти изцяло от страни извън Блока.
Imerys каза, че резултатите от проучванията, извършени в неговата мина Beauvoir в централна Франция, показват, че ще може да произвежда 34 000 тона литиев хидроксид за най-малко 25 години. Очаква се дейността да започне от 2028 г., а добивът да бъде достатъчен за доставка на около 700 000 батерии за електрически автомобили.
Акциите на компанията поскъпнаха с 5% в началото на търговията в Париж.
Електрическите автомобили са ключова част от плановете на Европейския съюз за намаляване на емисиите. Затова и Блокът се опитва да намали зависимостта си от доставките на батерии от Азия чрез проекти с базирани в Европа производители на автомобили и такива, специализирани в батериите.
Почти всички важни минерали в момента идват извън континента, като Китай доминира в глобалната верига на доставки. Сред основните доставчици на литий в света са също Австралия и Аржентина.
Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза миналия месец, че „литият и редкоземните елементи скоро ще бъдат по-важни от петрола и газа“.
По думите ѝ търсенето в ЕС на редкоземни елементи ще се увеличи пет пъти до 2030 г.
Различни миньори вече проучват вътрешни европейски литиеви проекти, включително в Австрия, Германия и Чехия. Друга френска компания от сектора – Eramet – също прави стъпки в тази посока, като се е насочила към района на Елзас.
Imerys каза, че капиталовите разходи за изграждането на проекта Beauvoir се очаква да са около 1 милиард евро. Това се равнява на приблизителна цена на между 7 и 9 евро на килограм.
Обектът произвежда каолин за керамика от края на 19 век.