Френският финтех iBanFirst открива регионален офис в България
Компанията определя потенциала на местния пазар като силно подценен и очаква значителен ръст на оборота през следващите години
Френската финтех компания iBanFirst, която предоставя платформа за онлайн банкиране, официално обяви откриването на свой офис в България. Той ще е вторият за региона на Централна и Източна, след като първо такъв бе отворен в съседна Румъния. Фирмата предвижда да изгради местен екип от специалисти по валути и валутни операции, като целта ще е още през първата година на дейността си у нас да създаде солидно бутиково портфолио от клиенти.
Избрахме България, защото вярваме, че потенциалът тук е силно подценен и очакваме, че дeлът на региона ще достигне 25% от общите ни европейски приходи през следващите 3 години“, коментира Йохан Габриелс, регионален директор.
iBanFirst е основана през 2013 г. и дава възможност на малките и средни предприятия лесно да получават и изпращат пари в чужбина. Чрез нейната платформа те могат да извършват транзакции до над 150 страни в повече от 30 валути.
Информацията за планираното навлизане у нас дойде за първи път през октомври 2021 г., малко след разкриването на представителството в Букурещ. Установяването първо в Румъния, а сега и в България е част от стратегията на iBanFirst за експанзия из Европа. В краткосрочен план компанията ще разкрие свои офиси и в Унгария и Италия.
Откриването на българския офис ще допринесе за нашата европейска бизнес цел за удвояване на месечния обем на транзакциите до 4 млрд. евро“, коментира Пиер-Антоан Дюсулиe, основател и главен изпълнителен директор.
iBanFirst разширява дейността си в Югоизточна Европа след сключването на стратегическо споразумение за капиталова инвестиция на стойност 200 млн. евро с Marlin Equity Partners (МЕР). Ходът отбеляза промяна във визията за финансирането на финтеха, който преди това събра 46 млн. евро в рамките на три рунда за рискови инвестиции.
Чрез инвестицията Marlin стана основен акционер в iBanFirst, а главният изпълнителен директор и основател на компанията Пиер-Антоан Дюсулиe остана втори. Освен това МEP на практика замени съществуващите бизнес ангели и някои от първите поддръжници на компанията
Свежият капитал ще бъде използван за технологично развитие, инициативи за сливания и придобивания и въпросната международна експанзия. Настъпването на Югоизточна Европа бе предшествано от разширяване в на присъствието в Германия.