FT: Русия тренира за ядрени удари в цяла Европа
Според секретен доклад Кремъл планира подобни атаки, ако евентуално се сблъска с НАТО при някои от фронтовите държави
Русия е обучила флота си да нанася удари по цели дълбоко в Европа, използвайки ракети с ядрен капацитет в случай на конфликт с НАТО. Това се посочва в материал на Financial Times, в който се цитират секретни файлове.
Карти, показващи отдалечени цели, като западното крайбрежие на Франция и Бароу-ин-Фърнес в Обединеното кралство, са част от подробна презентация за офицери още отпреди пълномащабното нахлуване в Украйна.
Позовавайки се на същите 29 секретни руски военни файла, FT съобщава, че Москва е тренирала да се използват тактически ядрени оръжия в ранните етапи на конфликт с голяма световна сила.
Тези документи, показани на FT от западни източници, разкриват плановете на Русия за мащабни удари в цяла Западна Европа, предвиждайки конфликт със Запада, който ще се простира отвъд границите на НАТО. Подготвени между 2008 и 2014 г., файловете включват цели за ракети с конвенционални или тактически ядрени бойни глави, подчертавайки ранното използване на ядрени удари, съобщи The Financial Times.
Презентацията също така показва, че Русия може да разположи ядрени оръжия на надводни кораби, увеличавайки рисковете от ескалация или инциденти.
В документа се отбелязва, че „високата маневреност“ на флота му позволява да нанася „внезапни и превантивни удари“ и „масивни ракетни удари“...от различни посоки”. В него се добавя, че ядрените оръжия „като правило“ са предназначени за използване „в комбинация с други средства за унищожаване“ за постигане на целите на Русия.
Според Financial Times анализаторите, които са проучили документите, са установили, че те съответстват на оценката на НАТО за заплахата от ракети с голям обсег на руския флот и вероятната бърза ескалация до ядрена употреба от Русия.
Руският флот е определил 32 цели на НАТО
Картите, създадени по-скоро за представяне, отколкото за оперативна употреба, подчертават 32 цели на НАТО в цяла Европа за военноморските флотове на Русия.
Уилям Алберк, бивш служител на НАТО, който сега работи в Stimson Center, каза пред новинарското издание, че извадката е малка част от „стотици, ако не и хиляди, цели, картографирани в цяла Европа“, включително военни и критични инфраструктурни цели“.
Капацитетът на Русия да нанася удари в цяла Европа означава, че цели по целия континент ще бъдат изложени на риск веднага щом нейната армия се сблъска със силите на НАТО в страни на първа линия като балтийските държави и Полша, се посочва в доклада, цитиран от анализатори и бивши служители.
Тяхната концепция за война е тотална война“, казва Джефри Луис, професор в Института за международни изследвания „Мидълбъри“ в Монтерей, който изучава контрола върху въоръженията.
„Те виждат тези неща (тактическите ядрени бойни глави) като оръжия, които потенциално могат да спечелят война“, добави той. „Те ще искат да ги използват и ще искат да ги използват доста бързо.“
Тактическите ядрени оръжия, доставяни по суша, изстрелвани от морето ракети или самолети, имат по-малък обсег и по-малко разрушителна сила в сравнение с по-големите „стратегически“ оръжия, насочени срещу САЩ.
Въпреки това те са значително по-мощни от тези, използвани в Нагасаки и Хирошима през 1945 г.
Руският президент Владимир Путин често използва заплахи срещу европейските съюзници на Украйна, за да възпре западната подкрепа за Киев.
Те трябва да помнят, че са малки, гъсто населени държави“, каза Путин през май.
Планове за демонстрационен удар
Според доклада в презентацията се обсъжда и възможността за „демонстрационен удар“ – взривяване на ядрено оръжие в отдалечен район за сплашване на западните нации преди действителен конфликт.
Докато Русия не е признала официално тази тактика, такъв удар, според файловете, би показал „наличието и готовността за използване на прецизни нестратегически ядрени оръжия“ и „намерението да се използват ядрени оръжия“.
Те искат страхът от използването на руското ядрено оръжие да бъде магическият ключ, който отключва мълчаливото съгласие на Запада“, казва Times Алберк, бивш директор на Центъра за контрол на въоръженията, разоръжаване и неразпространение на ОМУ.
Фабиан Хофман, научен сътрудник в Университета на Осло, специализиращ в ядрената политика, каза пред The Financial Times, че комбинацията от ядрени и конвенционални удари, описани в презентацията, служи като предупреждение към противниците да се включат в преговори, докато напрежението ескалира.
НАТО изчислява, че страните членки разполагат с по-малко от 5% от капацитета за противовъздушна отбрана, необходим за защита на източния фланг на Алианса от пълномащабна руска атака. Путин заяви през юни, че Европа ще бъде „повече или по-малко беззащитна“ срещу руските ракетни удари.
Дара Масикот от Фондацията „Карнеги“ за международен мир каза, че руските стратези смятат ядрените оръжия за решаващи в ранните етапи на конфликт с НАТО поради ограничените конвенционални ресурси на Русия.
Те просто нямат достатъчно ракети“, цитира думите ѝ The Financial Times.