Г-20 прие историческия минимален корпоративен данък: Какво значи това?
Това ознаменува повратна точка за мултинационалните компании
Лидерите на 20-те най-големи световни икономики (Г-20) одобриха глобално споразумение, според което печалбите на големите предприятия ще се облагат с най-малко 15% данък. Това е исторически момент, който ознаменува повратна точка за мултинационалните компании, които дълго време се облагодетелстваха, насочвайки финансите си към юрисдикции с ниски налози.
Пактът бе договорен от всички лидери, присъстващи на срещата на върха на Г-20 в Рим, която е и първата на живо от две години. В дневния ред са още изменението на климата и COVID.
До постигането на споразумението се стигна след няколко години на тежки преговори. Американските гиганти са сред най-засенатите. Въпреки това министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза, че историческото споразумение е „критичен момент“ за световната икономика и ще „прекрати пагубната надпревара към дъното на корпоративното данъчно облагане“.
Очаква се то да влезе в сила до 2023 г. и да носи около 150 милиарда долара годишно в световен мащаб, показват изчисленията на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Какви са основните акценти?
За пръв път ще има минимална ставка на корпоративния данък, която ще се прилага по целия свят, пише Bloomberg в свой анализ. Това означава, че компаниите ще имат по-малко стимул да преместят дейността си в юрисдикции с ниски данъци. Печалбите на около 100 от най-големите мултинационални корпорации ще бъдат разпределени така, че повече държави да бъдат включени в данъчните приходи.
Споразумението бе подписано от почти всички от участващите в преговорите 140 държави, включително Кения, Нигерия, Пакистан и Шри Ланка. По-важното обаче е, че на борда са страни като Ирландия, Естония и Унгария, които досега имаха от едни от най-ниските ставки за корпоративен данък в Европа и използваха това да привличат инвеститори.
Споразумението е изградено от два стълба. Според първия държавите ще прилагат минималния данък към почти всяка мултинационална компания с оборот над 750 милиона евро (870 милиона долара), макар че някои видове доходи ще бъдат освободени. Вторият се отнася до по-малка група корпорации, които всъщност са най-големите в света с годишен оборот от 20 милиарда евро (23 милиарда долара) и маржове на печалба над 10%. Те ще плащат данъци в страните, където продават своите продукти или услуги.
Втората мярка важи за играчи като Amazon, Facebook и Google, които могат да продават своите дигитални продукти в страни, без да установяват физическото присъствие. Междувременно се замразяват всички нови данъчни мерки върху цифровите услуги, каквито самосиндикално някои страни приеха по-рано.